Manjak narudžbina uzdrmao nemačku privredu

Milan Petrović avatar

Nedostatak narudžbina u Nemačkoj sve veći problem za privredu

Izveštaj Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena objavio je danas da se nedostatak narudžbina u Nemačkoj pogoršao i postao sve veći problem za tamošnju privredu.

Prema istraživanju, u julu je 39,4 odsto nemačkih kompanija prijavilo manjak narudžbina, što je porast u odnosu na aprilskih 38,4 odsto.

„Skoro svaka industrija u Nemačkoj je pogođena nedostatkom porudžbina“, izjavio je šef istraživanja IFO Klaus Volrabe.

Procenat firmi u prerađivačkoj industriji koje prijavljuju manji broj porudžbina je porastao sa 39,5 odsto u aprilu na 43,6 odsto u julu, a najteža situacija je u metaloprerađivačkoj i elektronskoj industriji.

Automobilska industrija se suočava sa manjkom narudžbina od 43 odsto, dok je u hemijskoj industriji taj procenat 40 odsto.

Situacija je nešto bolja u sektoru usluga gde je oko 31,2 odsto kompanija prijavilo slične probleme, što je manje u odnosu na aprilskih 32,4 odsto.

Pogođeni su reklamna industrija, sektori transporta i logistike, a skoro trećina restorana u Nemačkoj navodi da imaju premalo gostiju.

Ovaj trend nedostatka narudžbina i dalje predstavlja ozbiljan izazov za nemačku ekonomiju i privredu, s obzirom na to da se situacija pogoršava kako vreme prolazi.

Očekuje se da će vlasti i kompanije preduzeti odgovarajuće mere kako bi ublažile posledice nedostatka narudžbina i očuvale stabilnost privrede.

Analitičari upozoravaju da je potrebno hitno delovati kako bi se rešio ovaj problem i sprečili potencijalni dalji negativni efekti na ekonomiju Nemačke.

——————————————–

Nedostatak narudžbina postaje sve veći problem za privredu Nemačke, zbog čega se očekuje da će vlasti i kompanije preduzeti mere kako bi se ublažile posledice i sačuvala stabilnost ekonomije. Manjak narudžbina posebno pogađa industrije poput automobilske, hemijske i prerađivačke, dok sektor usluga i dalje beleži nešto povoljniju situaciju. Potrebno je hitno reagovati kako bi se sprečili dalji negativni efekti na privredu Nemačke.

Milan Petrović avatar