Psiholog Biljana Lajović istaknula je da je manji broj đaka u odeljenjima dobra prilika za kvalitetniji rad nastavnika i bolje upoznavanje sa karakteristikama dece. Ona smatra da bi broj učenika u odeljenju trebao biti smanjen na maksimum od 25 kako bi se postigao pedagoški optimum. Lajović je naglasila da je ovo samo jedna od mera koje mogu doprineti kvalitetu obrazovanja, ali da je važno da se implementira zajedno sa ostalim sistemskim promenama. Ova inicijativa ima za cilj poboljšanje obrazovnog sistema i omogućavanje nastavnicima da kreativnije organizuju svoj rad.
U Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, postoji problem prevelikog broja učenika u jednom odeljenju. Ovo može uticati na kvalitet nastave i individualizovan pristup svakom učeniku. Manji broj đaka omogućava nastavnicima da bolje prate napredovanje svakog učenika i pruže im potrebnu podršku. Takođe, smanjenje broja učenika može doprineti boljoj atmosferi u učionici i smanjenju stresa kako kod učenika, tako i kod nastavnika.
Ova inicijativa za smanjenje broja đaka u odeljenjima može imati dugoročne pozitivne efekte na obrazovanje u Srbiji. Kvalitetna nastava je ključna za uspeh svakog učenika i poboljšanje obrazovnog sistema u celini. Implementacija ovakvih mera zahteva angažovanje svih relevantnih aktera u obrazovanju, uključujući Ministarstvo prosvete, škole, roditelje i same učenike.
Važno je naglasiti da smanjenje broja đaka u odeljenjima nije jedino rešenje za poboljšanje obrazovnog sistema, ali svakako može biti korak u pravom smeru. Kvalitetno obrazovanje je ključno za razvoj svakog društva i treba ulagati u njega kako bi se obezbedila bolja budućnost za sve građane. Nadamo se da će ova inicijativa biti samo početak promena koje će doprineti kvalitetu obrazovanja u Srbiji.
Učenici će imati veću mogućnost da izraze svoje potrebe i interesovanja, a nastavnici će moći bolje da ih razumeju i pruže im podršku u njihovom obrazovnom putu. Smanjenje broja učenika može doprineti i smanjenju broja napuštanja škole i povećanju uspeha učenika. Srbija se suočava sa mnogim izazovima u obrazovanju, ali sa zajedničkim naporima i implementacijom efikasnih mera može postići značajne promene.
Uvođenje novih politika i mera u obrazovanju zahteva planiranje i saradnju različitih sektora kako bi se postigao optimalan rezultat. Smanjenje broja đaka u odeljenjima može biti jedan od koraka ka unapređenju kvaliteta obrazovanja u Srbiji. Nastavnici će imati veću mogućnost da individualno pristupe svakom učeniku i podrže ih u postizanju njihovih ciljeva.
Kvalitetna obrazovna politika je ključna za razvoj svakog društva i treba ulagati u obrazovanje kako bi se obezbedila bolja budućnost za sve građane. Nadamo se da će ova inicijativa za smanjenje broja učenika u odeljenjima biti samo početak promena koje će doprineti kvalitetu obrazovanja u Srbiji. Djeca su budućnost zemlje i treba im omogućiti najbolje obrazovanje kako bi postali uspešni i odgovorni građani.