Marinika Tepić: Tražimo vanredne izbore, nismo neko ko preko noći menja mišljenje

Jovana Radić avatar

Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić iznela je zahtev za održavanjem vanrednih izbora kako bi se građani izjasnili o kontroverznom pitanju vađenja litijuma. Tepić je pokušala da objasni zašto stranka sada zahteva vanredne izbore, iako nije učestvovala na izborima u junu.

U intervjuu za jednu televiziju, Tepić je istakla da je građanski protesti i otpor prema vađenju litijuma na teritoriji Srbije postali sve jači, te da je ovo pitanje postalo jedno od ključnih tema u javnosti. Ona je naglasila da je vađenje litijuma izuzetno štetno za životnu sredinu i da bi to moglo imati ozbiljne posledice po ekosistem i zdravlje ljudi.

Tepić je takođe istakla da je odluka doneta na sednici Predsedništva stranke, na kojoj je zaključeno da treba podržati građanske proteste i glasno se protiviti i boriti protiv vađenja litijuma. Ona je naglasila da je SSP spremna da podrži sve građanske inicijative i organizacije koje se bore za zaštitu životne sredine i očuvanje prirodnih resursa.

Što se tiče odluke stranke da se ne učestvuje na izborima u junu, Tepić je objasnila da se tada nisu stekli uslovi za fer i poštene izbore, te da su strani faktori, kao što su prisustvo stranih posmatrača i pritisak na birače, uticali na odluku stranke da ne izađe na izbore. Međutim, sada su okolnosti drugačije i SSP smatra da je neophodno održati vanredne izbore kako bi se građani jasno izjasnili o pitanju vađenja litijuma.

Tepić je pozvala i druge opozicione stranke da podrže zahtev za vanrednim izborima i da se solidarišu sa građanskim protestima koji su u toku. Ona je istakla da je važno da se opozicija ujedini i zajedno bori protiv nepravde i zaštiti interesa građana Srbije.

Reakcije na zahtev za vanrednim izborima su bile podeljene. Dok su neke opozicione stranke podržale ovaj zahtev kao korak ka demokratizaciji društva, vlast je odbacila ideju o vanrednim izborima, ističući da su izbori održani u junu bili fer i pošteni. Predstavnici vlasti su optužili opoziciju za političke manipulacije i pokušaje destabilizacije društva.

Sa druge strane, građani su izrazili svoje nezadovoljstvo odlukom vlasti da se ne održe vanredni izbori, ističući da žele da se čuje njihov glas i da se demokratija u Srbiji ojača. Lokalne zajednice su organizovale proteste i potpisivale peticije za održavanje vanrednih izbora, kako bi se stavilo jasan znak da građani žele da se odluke donose u skladu sa njihovim interesima.

Uprkos pritiscima i političkim tenzijama, opozicija nastavlja da se bori za demokratizaciju društva, zaštitu životne sredine i očuvanje prirodnih resursa. Marinika Tepić i ostali lideri opozicije ističu da će nastaviti da se bore za pravdu i transparentnost u društvu, te da neće odustati od zahteva za vanrednim izborima.

U međuvremenu, građani nastavljaju da izražavaju svoje nezadovoljstvo i protestuju protiv vađenja litijuma i politike vlasti. Neki su se pridružili građanskim inicijativama i organizacijama koje se bore za zaštitu životne sredine, dok su drugi odlučili da svoj glas čuju na ulicama i javnim skupovima.

Situacija u Srbiji je sve napeta, ali je jasno da opozicija, zajedno sa građanima, neće odustati od svojih zahteva i borbe za bolju budućnost zemlje. Vanredni izbori bi mogli biti prekretnica u političkom životu Srbije i prilika da se čuje glas građana, te da se donesu odluke koje će doprineti razvoju demokratije i zaštiti interesa svih građana.

Jovana Radić avatar