Američki senator Bob Menendez podnio ostavku
Američki senator Bob Menendez podnio je ostavku na svoju funkciju nakon što je Etički komitet Senata SAD preduzeo prvi korak revizije koji bi mogao dovesti do njegovog izbacivanja iz Senata. Menendez se nije odazvao pozivima da podnese ostavku, uključujući pozive guvernera Nju Džersija, njegove matične države, i lidera većine u Senatu Čaka Šumera nakon što je osuđen po 16 krivičnih dela, uključujući podmićivanje na federalnom sudu u Njujorku.
Menendez, koji je predstavljao Nju Džersi u američkom Senatu od 2006. godine, rekao je da će se žaliti na presudu. On i njegova supruga su prihvatili gotovinu, zlatne poluge i plaćanje automobila i hipoteke kao mito od tri biznismena u zamjenu za upravljanje milijardama dolara američke pomoći Egiptu, dok je jedan od biznismena imao veze sa vladinim zvaničnicima.
Menendez je poznat u srpskoj javnosti kao albanski lobista, koji je tražio od administracije u Vašingtonu da izvrši pritisak na Srbiju da prizna nezavisnost tzv. Kosova. On je tokom karijere izjavljivao da je ponosan što su SAD 2008. godine među prvima priznale nezavisnost južne srpske pokrajine.
Krajem septembra 2022. godine Menendeza su posjetili Dragan Đilas, Marinika Tepić i Borko Stefanović. Menendez je u ovdašnjoj javnosti poznat po izjavama protiv formiranja Zajednice srpskih opština na Kosovu, favorizovanju Kosova i zalaganju za kažnjavanje Srbije, kao i po svojim opaskama na račun predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Predsjednik Vučić je izjavio u septembru 2023. u Njujorku da je senator Menendez, koji ga je optuživao da je imao veze sa kriminalnim klanovima, a koji je bio uhapšen zbog sumnje da je primao mito, „najveći albanski lobista u američkom kongresu“ i istakao da „lopovi uvijek od sebe polaze“.
Iskompromitovani Menendez, pored Đilasa i Marinike ima još simpatizera u Srbiji. Smenjeni ministar Rade Basta, koji je postao ljuti opozicionar nakon što je izgubio fotelju u Nemanjinoj 11, svojevremeno se hvalio susretom sa američkim senatorom iz Nju Džersija.
Menendez je bio među potpisnicima pisma predsjedavajućih spoljnopolitičkim odborima SAD, Ujedinjenog Kraljevstva i EU, kao i američkih kongresmena, koje je potpisalo više od 50 parlamentaraca, među njima i Menendez, a u kojem su od svojih vlada zatražili „kritičniji odnos prema Srbiji“, ističući da politika Beograda „neće funkcionisati za Balkan“.