Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) ponovno je izdalo apel da se prestane s paljenjem niskog rastinja i strnjike, jer takve prakse predstavljaju ozbiljnu opasnost za život i imovinu. Uz širenje požara koje se može dogoditi zbog visokih temperatura, vozači su u opasnosti da uđu u gusti dim i izgube vidljivost na putu. Mnogi poljoprivrednici još uvijek prakticiraju paljenje strnjike kako bi pripremili svoje zemljište za sjetvu, vjerujući da je to korisno. Međutim, stručnjaci upozoravaju da to nanosi višestruku štetu zemljištu, uništavajući mikroorganizme i hranjive tvari.
Pedolog Jovica Vasin ističe da paljenje strništa ne donosi nikakvu korist poljoprivrednicima, već naprotiv, smanjuje prinose i kvalitet zemljišta. Pored toga, paljenje biljnih ostataka može ugroziti cijeli ekosistem, uključujući zrak, ptice, životinje i ljude. Zakon o zaštiti od požara jasno zabranjuje spaljivanje trave i niskog rastinja na otvorenom prostoru, kao i biljnih ostataka strnih useva i smeća, s propisanim visokim novčanim kaznama za prekršitelje.
MUP ističe da se paljenjem strnjike i niskog rastinja ugrožava i sigurnost prometa, budući da dim može smanjiti vidljivost na cesti, što može dovesti do saobraćajnih nesreća. Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbjednost saobraćaja, apelira na MUP i Tužilaštvo da ozbiljno pristupe hapšenju odgovornih za paljenje njiva, jer takve radnje predstavljaju krivično djelo s potencijalno tragičnim posljedicama.
Savjetodavci za povrtlarstvo i ratarstvo preporučuju poljoprivrednicima da umjesto paljenja strnjike, ljušte strnište na određenu dubinu i unose odgovarajuću količinu azota. Također se preporučuje oranje na punu dubinu s unošenjem organskih i mineralnih đubriva za naredni usev. Bioenergane koje otkupljuju biljne ostatke s njiva i proizvode pelet mogu biti opcija, ali uz nadzor stručnjaka za zemljište kako bi se osigurala pravilna mineralna ishrana zemljišta.
Iako postoji stroga zakonska regulativa koja zabranjuje paljenje strništa i niskog rastinja, mnogi poljoprivrednici i dalje prakticiraju ovu praksu iz nedostatka vremena ili neznanja. Stoga je važno poduzeti preventivne mjere kako bi se spriječili požari i očuvala sigurnost i kvalitet zemljišta u budućnosti.