Mediteranske cene pojeftinile gorivo i u Srbiji

Milan Petrović avatar

Trend pada cena goriva na srpskim pumpama nastavlja se i ove nedelje, jer su okolnosti veoma povoljne i na svetskim berzama nafte i na regionalnom mediteranskom tržištu benzina i dizela. Cena sirove nafte Brent na svetskim tržištima trenutno je veoma niska, što je rezultiralo padom cena derivata na Mediteranu. Benzin je imao oscilacije, ali cena je u poslednjih nekoliko dana pala, dok je cena ultranisko-sumpornog dizela u padu od 2. jula.

Vlada Srbije je ove nedelje odobrila manju maksimalnu cenu goriva. Prema današnjoj kalkulaciji, cena benzina BMB95 je 184 dinara za litar, a evrodizela 195 dinara, što znači da su cene goriva pojeftinile za tri dinara. Cene goriva u Srbiji imaju trend pada od sredine jula, kada je BMB95 koštao 195 dinara a evrodizel 208 dinara za litar.

U Srbiji su maloprodajne cene goriva na pumpama određene prema Uredbi o ograničenju cena goriva, koja je doneta sredinom februara 2022. godine. Prema ovoj uredbi, cena derivata formira se na osnovu srednje veleprodajne cene koju utvrđuje Ministarstvo energetike i rudarstva, uz dodatak odobrene maloprodajne marže i PDV-a. Veleprodajna cena se formira na osnovu kotacija cena određenog goriva na berzi za tržište Mediterana.

Situacija sa cenama goriva na srpskim pumpama je trenutno veoma povoljna za vozače, jer se očekuje dalji trend pada cena goriva. Očekuje se da će cene derivata ostati stabilne u narednom periodu, usled povoljnih okolnosti na svetskim berzama nafte. Vozačima se preporučuje da prate situaciju na tržištu i planiraju svoje putovanje u skladu sa aktuelnim cenama goriva.

Milan Petrović avatar