Mesečno primi platu od oko 1,2 miliona evra

Milan Petrović avatar

Najviša prijavljena plata u Srbiji iznosi oko 1,7 milijardi dinara, što je ekvivalentno 14,5 miliona evra. Ova informacija objavljena je od strane Poreske uprave nakon analize ukupno 29.667 prijava za obračun godišnjeg poreza na dohodak građana za prethodnu godinu. Prema ovim podacima, najbogatiji građanin je mesečno prosečno primao platu od oko 1,2 miliona evra.

Prema dostupnim informacijama, prihodi prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kreću se u rasponu od oko 100 miliona dinara do 1,7 milijardi dinara. Od ove grupe, 69% obveznika se nalazi na teritoriji koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd, od čega je tri odsto stranih državljana.

Najveći broj prijava, tačnije 19.675, podneto je od fizičkih lica sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd, zatim sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Novi Sad (6.085 prijava), teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Kragujevac (2.222 prijava) i teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Niš (1.685 prijava).

Godišnji porez na dohodak građana obračunava se i plaća po sistemu samooporezivanja već drugu godinu zaredom. Ova praksa značajno olakšava popunjavanje i podnošenje poreske prijave i smanjuje troškove administracije. Prema podacima, najisplativija zanimanja su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista i pravnik. Od ukupnog broja poreskih obveznika, 90% su muškarci.

Građani koji su ostvarili dohodak veći od 4.269.564 dinara u 2023. godini bili su obavezni da prijave godišnji porez na dohodak. Takođe, od kada je usvojen Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, Poreska uprava je obradila podatke o imovini i prihodima za 1.184.503 građana. Za 13.522 osobe utvrđeno je da su imale veću imovinu nego što su prijavile, što je rezultiralo sprovođenjem prethodnog postupka protiv njih.

Građanin koji je stekao imetak od više od 170 miliona dinara moraće da vrati oko 127,5 miliona dinara u državnu kasu. Takođe, građani kod kojih je utvrđeno da su prijavili manje prihoda nego što je stvarno stanje imali su uvećanje imovine u iznosu većem od 150.000 evra u posmatranom periodu, najviše u tri uzastopne godine.

Ovi podaci ukazuju na važnost redovnog prijavljivanja prihoda i imovine, te na potrebu poštovanja poreskih zakona i regulativa kako bi se očuvala fiskalna disciplina i pravedno oporezivanje svih građana. Poreska uprava nastavlja sa kontinuiranim nadzorom i proverom podataka kako bi osigurala transparentnost i integritet poreskog sistema u Republici Srbiji.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: