U malom selu Selenča proizvodnja metli ne gubi na popularnosti, a Srbi su poznati kao jedni od najvećih izvoznika metli u svetu. Na ovom potezu, dvedesetak slovačkih porodica se bavi proizvodnjom metli već generacijama unazad. Jasmina Gašparovski, treća generacija koja nastavlja porodični posao, navodi da izvoze oko 3,5 miliona metli godišnje širom Evrope, uključujući i zemlje poput Rusije, Amerike i Maroka.
Sirak se sadi na 750 hektara u Srbiji, od čega je 700 hektara u Vojvodini. Ovaj region izuzetno doprinosi ekonomiji zemlje, sa desetak miliona evra samo u 2022. godini. Proces proizvodnje metli obuhvata ručnu obradu semena sirka i proizvodnju drške, žice i eksere. Gotova metla se prodaje po ceni od 2,5 evra u Srbiji, dok se u Nemačkoj prodaje za 18 evra.
Međutim, najveći problem proizvodnje metli su rastući troškovi proizvodnje i smanjenje porudžbina, zbog konflikata koji vode najveći uvoznici. Jasmina ističe da je veliki problem i odlazak ljudi iz sela, koji odlaze zbog nedostatka poslovnih prilika. Postoje rešenja za unapređenje situacije, ali je potrebno da država prepozna probleme i pomogne proizvođačima.
Ipak, porodice iz Selenče nameravaju da nastave tradiciju proizvodnje metli i nadaju se da će i u budućnosti uspeti da masovno proizvode ove predmete koji su neizostavni deo domaćinstava širom sveta.