Predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu, Miloš Vučević, danas je pozvao rektora Univerziteta u Beogradu, Vladana Đokića, na otvoren dijalog, ali i ukazao na potrebu da se izbegne podela među studentima. Vučević je izrazio nezadovoljstvo zbog Đokićevih izjava u intervjuu za RTS, gde je rektor, prema Vučevićevim rečima, podelio studente na one koji blokiraju i one koji žele da studiraju.
Tokom posete Ćićevcu, gde je otvorio novi vrtić, Vučević je naglasio da je rektor Đokić dobrodošao na razgovor 24 časa dnevno. On je istakao da je Đokić odbio sastanak sa predsednikom Srbije, što mu je dodatno zasmetalo. Vučević je ukazao na to da je rektor izneo nepravednu podelu studenata, vrednosno unizivši one koji žele da uče.
„Ko je vama dao pravo da ocenjujete? Kao rektor, svi studenti bi trebali biti jednako važni. Ne možete deliti studente“, poručio je Vučević, naglašavajući da umesto da podrži sve studente, Đokić dovodi u pitanje vrednosti onih koji se bore za svoje obrazovanje. Takođe, ukazao je na pitanje da li je trenutna situacija zapravo studentski protest, i da bi profesori mogli iskoristiti svoj uticaj da vrate studente u učionice.
Vučević je postavio pitanje roditeljima o spremnosti da njihova deca ponavljaju razred zbog trenutnih dešavanja. On je izrazio zabrinutost da bi, ako se situacija nastavi, deca mogla izgubiti školsku godinu, što bi dovelo do nervoze kada dođe proleće. „Moji sinovi da idu da blokiraju gimnaziju, ja bih ih sklonio s tih akcija“, rekao je Vučević, dodajući da bi to što rade profesori i direktori moglo sutra uticati i na roditelje, jer gube autoritet.
On je naglasio da država ne treba da postane poligon za igrarije i da je neophodan dijalog kako bi se situacija razjasnila. Vučević se nada da će nova vlada imati kapacitet da reši trenutne probleme.
Rektor Đokić, u međuvremenu, u svom intervjuu za RTS, izjavio je da smatra da postoji još prostora za nadoknadu nastave, ali da se datumi približavaju kada to više neće biti moguće. On je istakao da ne može precizno odrediti kada će nastava biti obustavljena, ali je naglasio da studenti ne bi trebali biti odgovorni za to.
„Ja ne znam tačno kada će taj datum biti, ali ne mogu studenti biti odgovorni za to“, rekao je Đokić, naglašavajući da je situacija kompleksna i da je potrebno pronaći rešenje koje će omogućiti završetak školske godine.
Ova situacija ukazuje na sve veće tenzije između studentskih protesta i akademskih vlasti, kao i na širu sliku političke situacije u Srbiji. U kontekstu sve većih pritisaka na obrazovni sistem, Vučević i Đokić predstavljaju različite pristupe rešavanju problema koji se odnose na studentske blokade i borbu za prava studenata.
U narednim danima, očekuje se da će se situacija dodatno razvijati, a dijalog između vlasti i akademske zajednice postati još važniji. U ovom trenutku, kako Vučević tako i Đokić, imaju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti obrazovanja u Srbiji i rešavanju problema koji se tiču studenata i profesora.
U međuvremenu, roditelji i studenti prate situaciju s velikim interesovanjem, nadajući se da će doći do pozitivnog rešenja koje će omogućiti normalno funkcionisanje obrazovnog sistema. Očekuje se da će naredni koraci uključivati dodatne sastanke i razgovore kako bi se pronašlo najbolje rešenje za sve uključene strane.