Mineralna đubriva korišćena u EU za 10 odsto manje nego godinu dana ranije

Milan Petrović avatar

Evropska unija je u 2022. godini koristila 9,8 miliona tona mineralnih đubriva za poljoprivrednu proizvodnju, što predstavlja pad od 10,3 odsto u poređenju sa prošlom godinom. Kumulativno, pad iznosi 15,9 odsto u odnosu na 2017. godinu. Upotreba đubriva na bazi azota smanjena je na 8,9 miliona tona, što je pad od 9,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Najviše đubriva na bazi azota korišćeno je u Francuskoj i Nemačkoj. Kada je reč o fosfornim đubrivima, upotreba je iznosila 0,9 miliona tona, što je pad od 17,9 odsto u odnosu na 2021. godinu. Francuska, Španija, Italija i Rumunija su zemlje sa najvećom upotrebom fosfornih đubriva. Smanjenje u upotrebi mineralnih đubriva delimično je povezano sa naglim porastom cena nakon početka rata u Ukrajini i uvođenja sankcija Rusiji prema navodima Evrostat-a.

Poljoprivredna proizvodnja u Evropskoj uniji zahteva velike količine mineralnih đubriva za održavanje visokih prinosa i zdravih useva. Međutim, trend smanjenja upotrebe ovih đubriva može imati različite posledice na poljoprivrednike i na samu poljoprivredu. Pad u upotrebi mineralnih đubriva može dovesti do smanjenja prinosa i kvaliteta useva, što bi moglo negativno uticati na tržište hrane u Evropskoj uniji.

Nagli porast cena đubriva nakon početka rata u Ukrajini i uvođenja sankcija Rusiji mogao bi dodatno otežati situaciju poljoprivrednicima u Evropskoj uniji. Visoke cene đubriva mogu značajno povećati troškove poljoprivredne proizvodnje, što može rezultirati smanjenjem profitabilnosti poljoprivrednika. Osim toga, ovakve situacije mogu dovesti do povećanja cena hrane za potrošače, jer će se troškovi proizvodnje preneti na krajnje potrošače.

Takođe, smanjenje upotrebe mineralnih đubriva može imati negativan uticaj na zemljište i životnu sredinu. Nedovoljna ishrana useva može dovesti do degradacije zemljišta i smanjenja plodnosti, što dugoročno može uticati na sposobnost zemlje da podrži poljoprivrednu proizvodnju. Takođe, nedostatak mineralnih đubriva može dovesti do neadekvatnih hranljivih materija u usevima, što može uticati na kvalitet hrane i bezbednost potrošača.

Da bi se rešio ovaj problem, poljoprivrednici i nadležne institucije trebaju zajedno raditi na pronalaženju održivih rešenja za upotrebu mineralnih đubriva. To može uključivati promociju organske poljoprivrede, primenu efikasnijih tehnologija za ishranu biljaka, kao i ulaganje u istraživanje i razvoj novih metoda održive poljoprivredne proizvodnje.

Evropska unija može također podržati poljoprivrednike kroz subvencije i druge oblike podrške kako bi im olakšala pristup mineralnim đubrivima i drugim resursima potrebnim za uspešnu poljoprivrednu proizvodnju. Važno je da se pronađu ravnoteža između potrebe za visokim prinosima i očuvanja životne sredine, kako bi se osiguralo održivo upravljanje resursima i dugoročna sigurnost hrane u Evropskoj uniji.

Milan Petrović avatar