Pirotski ćilim je jedan od najprepoznatljivijih simbola srpske tradicije i narodne radinosti. Ovaj dragoceni komad tekstila, koji se proizvodi u Pirotu vekovima unazad, uskoro bi mogao da postane zaštićen kao nematerijalna svetska baština Uneska. Ministar kulture Nikola Selaković je najavio da će predložiti način tkanja i nastanka pirotskog ćilima za upis u registar ove međunarodne organizacije, što bi omogućilo da svako ko poseduje ovaj ćilim u svom domu ima deo svetske kulturne baštine.
Ministar Selaković je dao ovu izjavu tokom svoje posete Parizu, gde je učestvovao na 45. Ministarskoj konferenciji Frankofonije i 19. samitu ove međunarodne organizacije. U ime predsednika Srbije, ministar Selaković je predstavljao našu zemlju na ovom skupu. Pored toga, u francuskom kulturnom centru „Stočetiri“ otvoreno je Selo Frankofonije, gde su se zemlje učesnice predstavile na svojim štandovima. Srbija je predstavila svoje kulturno nasleđe i tradiciju, sa posebnim akcentom na pirotski ćilim.
Pirotski ćilim je jedinstven po tome što ima dva identična lica, što svedoči o složenosti tehnike njegove izrade. Osim toga, ovaj ćilim privlači pažnju svojom simbolikom koja je prisutna na njemu, a koja svedoči o povezanosti različitih naroda kroz simbole. Minister Selaković je istakao da je pirotski ćilim simbol Srbije, ali u isto vreme predstavlja i simbol prepoznatljiv širom sveta.
Selaković je govorio o značaju Frankofonije i pozvao na unapređenje statusa Srbije unutar ove organizacije. Frankofonija okuplja 88 zemalja i preko 330 miliona ljudi koji govore francuski jezik i dele francusku kulturu. Selaković je naglasio da Srbija radi na unapređenju odnosa sa frankofonom svetskom zajednicom i da želi da bude prepoznata kao punopravna članica ove organizacije. On je pozvao učesnike da posete EKSPO 2027, čiji je domaćin Beograd, kako bi zajedno predstavili frankofone kulture i dostignuća na temu „Igra(j) za čovečanstvo“.
Pirotski ćilim je deo bogate tradicije Srbije i važan deo kulturne baštine koju treba sačuvati i predstaviti svetu. Ukoliko bude zaštićen kao nematerijalna svetska baština Uneska, pirotski ćilim će dobiti zasluženo mesto među kulturnim blagom ljudske civilizacije. Srbija radi na promociji svog kulturnog nasleđa i tradicije kroz učešće u međunarodnim organizacijama poput Frankofonije, što će dalje doprineti afirmaciji srpske kulture i istorije širom sveta.