Eskalacija sukoba na Bliskom istoku mogla bi imati ozbiljne ekonomske posledice, navodi Međunarodni monetarni fond (MMF). Rizici i neizvesnost su povećani, a cene roba bi mogle ostati ispod maksimuma iz prošle godine. MMF izražava saučešće porodicama poginulih i prati situaciju u južnom Libanu s pažnjom i zabrinutošću.
Ekonomije u regionu su već pretrpele velike posledice, posebno u Gazi, gde se civilno stanovništvo suočava sa teškim uslovima. Prema procenama, BDP Pojasa Gaze opao je za 86 odsto u prvoj polovini godine, dok je BDP okupirane Zapadne obale verovatno opao 25 odsto. Izraelski BDP je smanjen za oko 20 odsto nakon početka sukoba.
Sukobi na Bliskom istoku bi mogli uticati na globalnu ekonomiju kroz povećanje cena roba, poput nafte i žitarica, i povećane troškove transporta. Transportni brodovi izbegavaju Crveno more, što može dovesti do dodatnih problema. Liban je postigao sporazum sa MMF-om o potencijalnom programu zajma, ali su potrebne ozbiljne reforme kako bi se situacija poboljšala.
MMF je spreman da pomogne Libanu kada situacija bude odgovarajuća, ali su neophodne određene akcije i političke mere. Situacija na Bliskom istoku zahteva pažnju i rešavanje kako bi se sprečile dalje ekonomske posledice.