Blagdani su nam sve bliži, ali i zimski praznici koje djeca jedva čekaju provesti na planini prekrivenoj snijegom. Međutim, ako se odlučite za odmor izvan granica Srbije, jedna pogreška može vam pretvoriti putovanje u pakao.
Mnogi misle da je dovoljno imati važeći pasoš, te zbog toga nepromišljeno naprave veliku grešku. Iako mislite da je važno da vam osobni dokument bude važeći u trenutku povratka s odmora – to ipak nije uvijek jedini uvjet. Većina zemalja zahtijeva da pasoš bude važeći određeni broj dana nakon isteka putovanja, zbog čega se mnogi nađu u problemu kad stignu do granice.
Iz Ministarstva unutarnjih poslova objašnjavaju da zahtjev za minimalno trajanje važenja pasoša nakon planiranog datuma povratka ovisi o zemlji u koju se putuje. Prema navodima Ministarstva vanjskih poslova, pasoš mora biti važeći najmanje tri mjeseca nakon predviđenog datuma povratka iz Šengenskog prostora i ne smije biti stariji od deset godina. Građanima se preporučuje da prije odlaska u inozemstvo detaljno provjere kompletnu dokumentaciju potrebnu za ulazak u odabranu destinaciju.
Logika iza ovog pravila je u vezi s trajanjem boravka. Prema Šengenskom sporazumu, građani Srbije mogu boraviti u zemljama Europske unije do 90 dana u okviru jednog šestomjesečnog perioda. Pravilo o važenju pasoša osigurava da putnici ne ostanu bez valjane putne isprave u slučaju da im boravak iz bilo kojeg razloga bude produžen.
Pogranični organi pored važećeg biometrijskog pasoša mogu zatražiti i dodatne dokumente poput rezervacije hotela, pozivnog pisma ili vaučera turističke agencije za putovanje. Važno je imati sve potrebne dokumente kako bi se izbjegle nepotrebne komplikacije na granici.
Ukoliko planirate putovanje izvan granica Srbije tijekom blagdana ili zimskog raspusta, svakako provjerite sve uvjete ulaska u zemlju koju planirate posjetiti kako biste izbjegli neugodnosti i probleme na granici. Budite odgovorni putnici i osigurajte da vaša putovanja proteknu bez stresa i poteškoća.