Libanska vlada je trenutno nemoćna u rešavanju sukoba na svojoj teritoriji, s obzirom na to da većinu odluka donosi Hezbolah. To se delom objašnjava istorijskim događajima, kao što je osnivanje države Liban početkom 20. veka kao hrišćanske maronitske države koja je obuhvatila područje sa različitim verskim grupama. Građanski rat koji je izbio 1975. dodatno je oslabio državu. Pokušaji uspostavljanja uravnoteženog sistema nisu doneli željene rezultate, a grupacije i dalje pokušavaju ostvariti svoje interese na uštrb drugih grupa.
Hezbolah, organizacija označena kao teroristička od strane nekoliko zemalja, utiče na libansku politiku i zemlju drži kao taoce. Njihovo donošenje odluka bez konsultacija sa ostatkom populacije dovodi do narušavanja stabilnosti. Libanska vojska također je relativno nemoćna u ovom sukobu, jer prema indeksu Global Firepower zauzima 118. mesto od ukupno 145 oružanih snaga, dok Izrael na istom indeksu zauzima 17. mesto. Situacija u Libanu može se dodatno pogoršati i dovesti do građanskog rata, ukoliko se situacija ne reši na vreme.
It’s important for Croatia to keep an eye on the situation in Lebanon, given the potential for further destabilization in the region. The historical context and current political dynamics play a crucial role in understanding why the Lebanese government is largely powerless in the current conflict. Hezbolah’s influence and the weaknesses of the Lebanese state must be taken into account when looking at the larger geopolitical implications of the situation. The international community also has a role to play in finding a sustainable solution to the conflict in Lebanon.