Moguća svaka vrsta poljoprivredne proizvodnje u blizini rudnika

Milan Petrović avatar

Inženjer iz Rio Tinta Jovan Milićević je danas rekao da meštani Ljubovije mogu nesmetano baviti poljoprivredom u blizini potencijalnog rudnika litijuma i jalovišta. Prema njegovim rečima, rezultati monitoringa pokazuju da radiaktivnost nije povišena, te će biti moguća svaka vrsta poljoprivredne proizvodnje u tom području. Ovo je bio odgovor na pitanja građana u vezi sa izgradnjom potencijalnog rudnika. Rio Tinto je prethodno najavio pokretanje ovog projekta koji je izazvao zabrinutost kod lokalnog stanovništva.

Rio Tinto je britansko-australska multinacionalna kompanija koja se bavi rudarstvom i metalurgijom, sa sedištem u Melbourneu, Australija. Kompanija je jedan od najvećih svetskih proizvođača litijuma koji se koristi u proizvodnji baterija za električna vozila i druge elektronske uređaje. Takođe, litijum je važan za proizvodnju farmaceutskih proizvoda, keramike, stakla i drugih industrijskih proizvoda.

Projekat „Jadar“ je jedan od najvećih investicionih projekata u Srbiji i ima za cilj eksploataciju litijuma, borata i drugih minerala iz dubine zemlje. Ova aktivnost bi mogla imati veliki uticaj na lokalnu zajednicu i životnu sredinu, što je razlog zašto je monitoring od velike važnosti. Meštani su zabrinuti zbog mogućeg zagađenja voda, zemljišta i vazduha, kao i gubitka poljoprivrednih površina.

Uprkos najavama kompanije da će biti moguće nesmetano baviti poljoprivredom u blizini rudnika, postoji opravdana zabrinutost meštana zbog potencijalnih dugoročnih posledica po životnu sredinu i njihovo zdravlje. Litijum je ključni resurs za tehnološku industriju, ali njegova eksploatacija može imati negativne efekte na ekologiju i biodiverzitet.

Meštani Ljubovije imaju pravo da budu informisani o svim aspektima projekta „Jadar“ i da donesu odluke koje će najbolje odgovarati njihovim potrebama i interesima. Kompanija Rio Tinto treba da sarađuje sa lokalnom zajednicom i da preuzme odgovornost za čuvanje životne sredine i očuvanje prirodnih resursa. Monitoring i transparentnost su ključni faktori za uspeh ovakvih projekata.

Litijum je sve više u fokusu zbog porasta potražnje za baterijama za električna vozila i obnovljive izvore energije. Srbija ima značajne rezerve ovog minerala koje bi mogle doneti ekonomske koristi, ali istovremeno postoji rizik od negativnih posledica po životnu sredinu. Stoga je važno da se prilikom eksploatacije litijuma primenjuju najbolje prakse i tehnologije kako bi se minimizovao uticaj na prirodu.

Meštani Ljubovije imaju pravo da zahtevaju odgovore od kompanije Rio Tinto i nadležnih institucija o merama zaštite životne sredine i zdravlja stanovništva. Transparentnost i participacija građana su ključni za održiv razvoj i zaštitu prirode. Kompanije koje se bave eksploatacijom mineralnih resursa imaju odgovornost prema zajednici u kojoj posluju i moraju poštovati zakone i standarde u oblasti zaštite životne sredine.

Uticaj rudnika na lokalnu zajednicu može biti dvostruk – sa jedne strane može doneti ekonomske koristi i nova radna mesta, ali sa druge strane može imati negativne posledice po životnu sredinu i zdravlje ljudi. Meštani moraju biti informisani i uključeni u proces odlučivanja kako bi se zaštitili njihovi interesi i priroda. Rio Tinto kao globalna kompanija ima odgovornost prema ljudima i planeti i treba da se ponaša odgovorno u svim svojim poslovnim aktivnostima.

Ukupno gledano, projekat „Jadar“ ima potencijal da donese ekonomske koristi Srbiji, ali istovremeno postoji potreba za pažljivim praćenjem i kontrolom uticaja na životnu sredinu. Meštani Ljubovije imaju pravo da budu informisani o svim aspektima projekta i da učestvuju u procesu donošenja odluka. Odgovornost kompanije Rio Tinto je da sarađuje sa lokalnom zajednicom i da preduzme sve neophodne mere za očuvanje prirode i zaštitu zdravlja ljudi.

Milan Petrović avatar