MONASI NA SVETOJ GORI NAPUŠTAJU KELIJE I PORUČUJU: „Ovo je najjači zemljotres do sada, moguće je da su neke svetinje oštećene“

Milan Petrović avatar

Snažan zemljotres pogodio je Svetu goru u subotu popodne, izazvavši veliku uznemirenost među monasima i poklonicima ovog svetog mesta. Prema podacima Geodinamičkog instituta, potres jačine 4,8 stepeni po Rihterovoj skali dogodio se osam kilometara severozapadno od Kareje, sa hipocentrom na dubini od pet kilometara. Ova informacija je odmah izazvala zabrinutost među ljudima koji borave u ovoj oblasti.

Podrhtavanje tla osetilo se ne samo na Svetoj gori, već i na trećem kraku Halkidikija, u Solunu, kao i u određenim delovima Bugarske i Turske. Monasi i poklonici su izveštavali da je zemlja snažno zadrhtala, a neki su privremeno napustili svoje kelije i manastire dok se potres nije smirio. Monasi su izrazili zabrinutost zbog mogućih oštećenja svetinja, s obzirom na to da su mnogi manastiri i kelije veoma stare građevine.

Jedan od monaha iz Kareje, u izjavi za grčki pravoslavni portal vimaorthodoxias.gr, opisao je trenutak zemljotresa kao jedan od najjačih koje su doživeli u poslednjim godinama. On je naglasio da se očekuju izveštaji o eventualnim pukotinama i drugim oštećenjima na svetinjama. Seizmička aktivnost u ovom području nije se zaustavila na glavnom potresu; ubrzo nakon njega, usledio je naknadni udar jačine 2,3 stepena, a u prethodnim satima zabeleženi su i manji zemljotresi jačine 3,5 i 3,2 stepena.

Za sada nema zvaničnih izveštaja o materijalnoj šteti ili povređenima, ali nadležne službe pažljivo prate razvoj situacije. Seizmolozi su podsetili javnost da se Sveta gora nalazi u oblasti visoke seizmičke aktivnosti i savetuju oprez, jer novi potresi nisu isključeni. Monasi, s druge strane, ostaju smireni i uveravaju da će se moliti i uzdati u Boga.

U ovoj situaciji se javila i vest o smrti igumana manastira Zograf, starca Amvrosija, koji je napustio svoj ovozemaljski život u 86. godini. Njegov doprinos i nasleđe ostavljaju neizbrisiv trag u istoriji Svete gore. Takođe, kancelarija za poklonike Svetog manastira Hilandara obavestila je sve zainteresovane da su termini za posetu manastiru popunjeni do kraja 2025. godine. Njegova filozofija, prožeta duhovnim blagoslovima, poziva nas da pronađemo unutrašnji mir i ispunjenje, čineći svet oko nas srećnijim, mirnijim i obogaćenijim.

Sveta gora je poznata po svojim drevnim manastirima i bogatoj istoriji, ali takođe i po svojoj seizmičkoj aktivnosti. Ovaj region, smešten na poluostrvu Halkidiki, privlači brojne poklonike i turiste koji dolaze da se dive njegovim prirodnim lepotama i duhovnim blagodetima. U svetlu nedavnog zemljotresa, vlasti pozivaju sve posetioce da budu oprezni i da se pridržavaju svih bezbednosnih mera.

Monasi na Svetoj gori čine zajednicu koja se oslanja na veru i tradiciju, a trenutni izazovi samo su još jedan test njihove izdržljivosti. U trenutku kada su se suočili sa prirodnim izazovom, njihova posvećenost i duhovna snaga ostaju temelj njihovog postojanja. Njihova vera ih vodi kroz sve teškoće, a u ovim trenucima krize, oni se oslanjaju na zajedništvo i molitvu.

Sveta gora, kao duhovno središte pravoslavnog sveta, nastavlja da bude simbol nade i izdržljivosti, čak i u trenucima kada se suočava sa nepredvidivim izazovima prirode. Monasi ostaju posvećeni svojoj misiji, a njihova sposobnost da se nose sa iskušenjima pokazuje snagu njihovog duha i vere.

Milan Petrović avatar