Most na Ibru postao je centralna tema konfrontacije između Prištine i SAD, jer premijer Aljbin Kurti insistira da bude otvoren uprkos jasnim upozorenjima iz Vašingtona da to nije bezbedno. Amerika je taj koji je najviše podržavao Kosovo od 2008. godine, ali sada se čini da Kurti testira granice njihove podrške. Iako analitičari smatraju da Kurti neće uspeti ovoga puta.
Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike, smatra da se vojnici Kfora neće povući sa mosta i neće dozvoliti da bude otvoren na način na koji Kurti želi. Ambasadori Kvinte i SAD jasno su stavili do znanja da odluka o mostu treba biti deo dijaloga u Briselu, što Kurti očigledno ignoriše.
Upozorenja stižu i dalje iz SAD, a najnovija izjava glavnog zamenika portparola Stejt departmenta Vedanta Patela govori o zaštiti američkog osoblja na KiM. Ambasador Džefri Hovenijer i Kfor takođe upozoravaju da bi otvaranje mosta moglo ugroziti bezbednost.
Igor Novaković, politikolog, veruje da će Kosovo i dalje insistirati na otvaranju mosta, uprkos jasnim signalima iz SAD i Kfora. On takođe predviđa moguće proteste i konflikte ako se ova tema ne reši u sklopu dijaloga Beograda i Prištine.
Šutanovac ne vidi realne izglede za rešenje ove situacije kroz dijalog, jer smatra da Kurti ne želi da učestvuje u tom procesu zbog sopstvenih političkih interesa. Na mostu i dalje su prisutni vojnici i medijske ekipe, dok se radnici bave uređivanjem mosta. Redovne patrole Kfora i Euleksa su takođe prisutne.
Situacija na mostu na Ibru postaje sve napetija jer Kurti uporno insistira na otvaranju uprkos jasnim upozorenjima iz SAD. Kfor i SAD ističu da ova tema treba rešiti kroz dijalog Beograda i Prištine, ali Kurti očigledno ne želi da učestvuje u tom procesu. Očekuje se dalji razvoj situacije na terenu.