Da igra može da probudi empatiju, inspiriše ljubaznost i podstakne želju za izlečenjem, a ne za povredom, često se ističe u diskusijama o umetnosti. U vreme kada stotine hiljada ljudi trpi posledice ratova i političkih prevrata, iskrenost umetnosti postaje još važnija. Umetnost, a posebno igra, nudi način da se izraze složeni osećaji poput radosti, tuge i očaja. Ovi izrazi često otelotvoruju našu zajedničku krhkost i odgovornost prema sebi i zajednici. Ova misao dolazi od legendarnog baletskog igrača i umetnika Mihaila Barišnjikova, koji je u svojoj poslanici povodom Svetskog dana igre, 29. aprila, naglasio vitalnu ulogu umetnosti u današnjem svetu.
Svetski dan igre je ustanovljen 1982. godine, kada je Svetska alijansa za umetničku igru proglasila dan rođenja Žana Žorža Novera, začetnika moderne igre, kao globalni praznik. Svake godine, jedan poznati koreograf ili igrač šalje poslanicu koja se deli širom sveta. Ove godine, poslanicu je uputio Barišnjikov, jedan od najpoznatijih i najvoljenijih umetnika našeg vremena. Njegova karijera obuhvata balet, glumu, fotografiju i angažman u različitim umetničkim projektima, a posebno je poznat kao drag gost Beograda i Srbije, zahvaljujući Beogradskom festivalu igre.
Barišnjikov u svojoj poruci ističe kako igra može poslužiti kao sredstvo za izražavanje neizrecivih emocija i kao način da se postave važna pitanja o istini i odgovornosti. U svetu prepunom konflikata i nepravde, umetnost dobija dodatnu težinu. Ona postaje alat za razumevanje i empatiju, a igra, kao jedan od najstarijih oblika umetnosti, omogućava ljudima da se povežu na dubljem nivou. Kroz pokret, igrači prenose poruke koje reči ne mogu uvek izraziti.
Mihail Barišnjikov, kao umetnik, predstavlja most između različitih kulturnih tradicija i umetničkih formi. Njegovo delo obuhvata širok spektar stilova i pristupa, od klasičnog baleta do savremenih koreografija. Njegova sposobnost da se prilagodi i evoluira čini ga jednim od najuticajnijih figura u svetu umetnosti. Njegovo delovanje u Beogradu dodatno naglašava njegovu posvećenost umetnosti i njenoj moći da inspiriše i poveže ljude.
Poslanica koju je uputio Barišnjikov postavlja izazov svima nama: kako da iskoristimo umetnost kao sredstvo za razumevanje i empatiju? U svetu gde se često suočavamo sa polarizacijom i nepravdom, umetnost može biti svetionik nade i snage. Kroz igru, možemo istražiti složenost ljudskih emocija i iskustava, pružajući prostor za dijalog i povezivanje.
U ovom kontekstu, važno je naglasiti ulogu obrazovanja u oblasti umetnosti. Ulaganje u umetničko obrazovanje može biti ključno za razvoj novih generacija umetnika koji će nastaviti da koriste igru kao sredstvo za promenu i izražavanje. Umetnost ne bi trebala biti rezervisana samo za elite; ona treba biti dostupna svima, jer svako ko se bavi umetnošću može doprineti kolektivnom razumevanju i empatiji.
U zaključku, umetnost, a posebno igra, ima moć da menja svet. Kao što je naglasio Barišnjikov, umetnost mora ostati sredstvo za izražavanje istine i odgovornosti prema sebi i zajednici. U vremenu kada je empatija potrebna više nego ikada, važno je da se setimo snage koju umetnost može doneti. Izrazimo svoje emocije, postavljajmo pitanja i tražimo istinu kroz umetnost. Svetski dan igre nas podseća na to koliko je važno da igramo, ne samo kao umetnici već i kao ljudska bića koja teže razumevanju i povezivanju u svetu punom izazova.