MUP je uputio apel svim učesnicima u saobraćaju zbog učestalih nezgoda koje se dešavaju širom Srbije. U saopštenju se naglašava značaj pravilnog ponašanja u saobraćaju, kako bi se smanjili rizici od povreda i smrtnog ishoda. Preporučuje se nošenje svetloodbojnih prsluka i reflektujućih materijala za pešake, kao i korišćenje sigurnosnih pojaseva i auto-sedišta za decu.
Saobraćajne nezgode često uključuju pešake koji su ugroženi u uslovima smanjene vidljivosti, poput sumraka, noći, kiše ili magle. MUP ističe da se veliki broj ovih nesreća može sprečiti ukoliko pešaci budu vidljivi vozačima. Nošenje reflektujućih materijala, kao što su trake ili narukvice, može značajno povećati vidljivost, jer vozači mogu primetiti pešake na udaljenosti do 150 metara, dok su pešaci u tamnoj odeći vidljivi tek na 20-30 metara.
MUP naglašava da nošenje reflektujućih materijala može biti ključno za bezbednost, jer vozač koji primeti pešaka na vreme ima dovoljno prostora da uspori i zaustavi vozilo. Apeluje se na sve učesnike u saobraćaju da budu odgovorni prema sebi i drugima, kako bi smanjili rizik od nezgoda.
Kada je reč o vozačima i putnicima, sigurnosni pojas je jedan od najefikasnijih načina zaštite u saobraćaju. Njegova upotreba može smanjiti rizik od smrtnog ishoda u nesrećama za čak 50%. MUP podseća da je vezivanje pojasa zakonska obaveza, ali je još važnije da se time mogu sprečiti ozbiljne povrede ili smrtni ishodi.
Vozači su pozvani da ne kreću na put dok svi putnici u vozilu ne budu vezani, jer je vezivanje pojaseva važno za sve, uključujući putnike na zadnjim sedištima, koji takođe mogu biti ozbiljno povređeni u slučaju nesreće. Pojas nije opcija, već obaveza koja može spasiti život.
Roditeljima se upućuje poseban apel o važnosti bezbednog prevoza dece. Deca su najosetljiviji učesnici u saobraćaju i njihova bezbednost zavisi od odraslih. Nepravilno prevoženje dece može imati tragične posledice, stoga je važno koristiti odgovarajuća auto-sedišta i vezati pojas.
Za decu do 135 cm visine važno je koristiti auto-sedište prilagođeno njihovom uzrastu i težini, dok starija deca mogu koristiti sigurnosni pojas, pod uslovom da je pravilno postavljen. Roditelji treba da se pridržavaju pravila da nikada ne drže dete u krilu tokom vožnje, kao i da deca mlađa od 12 godina ne smeju sedeti na prednjem sedištu. Takođe, auto-sedište treba pravilno pričvrstiti prema uputstvu proizvođača.
MUP naglašava da upotreba auto-sedišta može smanjiti rizik smrtnog ishoda i teških povreda za čak 70%. Sigurnosni pojas i auto-sedište čuvaju dete u slučaju naglog kočenja ili sudara. Apeluje se na roditelje da budu odgovorni u vezi sa bezbednošću svoje dece i da ne traže izgovore za nepravilno prevoženje.
Na kraju, MUP poručuje svim roditeljima da bezbednost dece nema alternativu. Pravilo vezano za decu je spasen, i svaka vožnja treba da bude prilika za očuvanje njihovog života. Apel se završava podsećanjem da je odgovornost svakog pojedinca da se ponaša savestno u saobraćaju kako bi svi učesnici bili zaštićeni.