Muzej savremene umetnosti organizuje edukativne programe za sve uzraste

Tamara Nikolić avatar

Muzej savremene umetnosti u Beogradu povodom Dana državnosti Srbije, koji se obeležava 15. i 16. februara, organizuje niz aktivnosti i edukativnih programa. Posetioci će imati priliku da uživaju u besplatnom ulazu i raznovrsnim sadržajima prilagođenim svim uzrastima, a sve to u okviru tekućih izložbi. Izložbe koje će biti otvorene za javnost uključuju „Dualnost Milene Pavlović Barili“, „Aktivitet: 100 godina nadrealizma“, „Trag kao zapis i simbol – Ana Viđen“, „Oto Bihalji – Merin: Morao sam biti prisutan“ i „Jaka Babnik: Bitno je šta vaše oči vide“.

U subotu, 15. februara, planirano je tematsko vođenje koje će održati istoričar umetnosti Stefan Žarić. Tema vođenja biće „Visoka umetnost i visoka moda: Američki san Milene Pavlović Barili“. Ova izložba posebno se ističe zbog svog doprinosa razumevanju umetničkog izražavanja kroz prizmu mode i savremene umetnosti, a Milena Pavlović Barili je bila značajna figura u ovom kontekstu.

Osim vođenja, biće organizovano i predavanje dr Rajke Bošković pod nazivom „Skulpture u terakoti za javni prostor – prednosti i nedostaci“. Ova tema otvara diskusiju o važnosti skulptura u javnom prostoru i kako one utiču na naš svakodnevni život i percepciju umetnosti.

Nakon dana posvećenog visokoj umetnosti, u nedelju, 16. februara, planirana su javna vođenja kroz aktuelne izložbe na srpskom i ruskom jeziku. Ova aktivnost je posebno važna jer omogućava većem broju posetilaca da bolje razumeju i cene umetničke radove koji su trenutno izloženi.

Jedna od zanimljivih manifestacija planiranih za nedelju je Dan mladih nadrealista. Tokom ovog događaja, predstaviće se deca koja su učestvovala u raznovrsnim aktivnostima u okviru izložbe „Aktivitet: 100 godina nadrealizma“. Učesnici će biti mlade pesnikinje iz Ćuprije, učenice iz Novog Sada i Kragujevca, kao i deca sa Dečijeg oktobarskog salona i članovi Dečijeg kluba MSU. Ova aktivnost ima za cilj da podstakne kreativnost kod mladih i omogući im da se izraze kroz umetnost i poeziju, čime se dodatno obogaćuje kulturni sadržaj događaja.

Muzej savremene umetnosti se trudi da kroz ovakve programe doprinese obrazovanju i kulturnom uzdizanju svih posetilaca, a naročito mladih. U vremenu kada su umetnost i kultura od presudne važnosti za razvoj društva, ovakvi događaji omogućavaju da se šira javnost upozna sa različitim aspektima umetnosti, kao i da se inspiriše za dalji rad i stvaralaštvo.

Osim što pruža besplatan ulaz i raznovrsne edukativne programe, Muzej savremene umetnosti takođe želi da unapredi svest o značaju umetnosti u svakodnevnom životu. Ove aktivnosti ne samo da privlače posetioce, već i omogućavaju stvaranje zajednice oko umetnosti i kulture. U skladu sa tim, muzejski tim se trudi da svake godine obogati svoje programe i ponudi nešto novo i uzbudljivo za posetioce svih uzrasta.

Zahvaljujući ovim događanjima, Muzej savremene umetnosti se postavlja kao centar kulture i kreativnosti u Beogradu, pružajući priliku svim zainteresovanim da istraže bogatstvo savremene umetničke scene. Organizovanjem ovakvih programa, Muzej ne samo da obeležava važan datum u istoriji Srbije, već i doprinosi razvoju kulturnog identiteta i umetničkog izražavanja u društvu.

Tamara Nikolić avatar

Pročitajte takođe: