Duhovne pesme mitropolita zvorničko-tuzlanskog Fotija nastavljaju da osvajaju srca pravoslavnih vernika širom sveta, prelazeći granice srpskih zemalja. Njegove kompozicije, koje su već našle svoje mesto u bogoslužbenim i umetničkim okvirima Ukrajine, sada dobijaju i široku podršku u Rumuniji.
Posebno se izdvaja izvođenje „Pesme Bogorodici“ u interpretaciji svetski poznate pevačice Marije Coman, vizantijskog psalmopojca, čiji glas spaja pravoslavnu duhovnost i savremeni muzički izraz. Marija je poznata široj javnosti po izvođenju „Psalma 135“ sa horom „Tronos“, snimku koji na platformi „YouTube“ broji milionske preglede. U saradnji sa horovima „Kinonia“ i „Agaliasis“ iz Bukurešta, donela je nadahnutu interpretaciju „Pesme Bogorodici“, unoseći u nju molitveni duh i iskrenu toplinu pravoslavne vere.
Interesantno je da je „Pesma Bogorodici“ na platformi „YouTube Music“ po slušanosti prestigla „Od ognjenih jezika rođena“, koja je do nedavno bila najslušanija kompozicija vladike Fotija. Iako ova poslednja i dalje drži primat na YouTube-u sa više od 200.000 pregleda, nova pesma o Bogorodici osvaja publiku neverovatnom brzinom, pokazujući da pravoslavna duhovna muzika ima moć da inspiriše i poveže ljude bez obzira na granice.
Originalno, „Pesmu Bogorodici“ izvode protođakoni Lazar Ilić i Nemanja Spasojević, dok je za snimanje, miks i mastering bio zadužen Srđan Bojić u svom muzičkom studiju u Bijeljini. Prateći vokal otpevao je Goran Bojić, dodatno obogativši kompoziciju toplinom i harmonijom glasova.
Ovaj fenomen širenja pravoslavne duhovne muzike podseća nas na moć pesme kao molitve – kao mosta između zemaljskog i nebeskog, između duša vernika različitih naroda, ujedinjenih istim duhom i istom ljubavlju prema Gospodu i Presvetoj Bogorodici. Ne propustite priliku da čujete ovo jedinstveno izvođenje i podelite radost pravoslavne pesme sa drugima.
U svesnom obraćanju Gospodu i narodu, vladika zvorničko-tuzlanski Fotije često govori o opasnostima političkih podela, istorijskim poukama i potrebi za jedinstvom, podsećajući nas na zavet patrijarha Pavla da „budemo ljudi“. Ovakve poruke odražavaju njegovu posvećenost jedinstvu među vernicima i poziv na mir i razumevanje u vremenu kada su podela i nesuglasice prisutne.
Takođe, u vreme Velikog posta, kada smo pozvani na smirenje i praštanje, u svim crkvama Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke služiće se akatist Majci Božijoj. Ova molitva predstavlja snagu, utehu i put ka duhovnoj obnovi, a njeno izvođenje obogatiće duhovni život vernika.
Duhovna muzika mitropolita Fotija se ne samo da širi kroz različite kulture, već i inspiriše mnoge umetnike da se povežu sa pravoslavnom tradicijom. U vreme kada su mnogi zaboravili na duhovnost, njegova muzika podseća na važnost vere i zajedništva među ljudima. „Pesma Bogorodici“ i ostale kompozicije postaju simbol nade i duhovnog isceljenja, pružajući utehu onima koji je traže.
Vladika Fotije nastavlja da inspiriše i okuplja ljude oko pravoslavne vere, koristeći muziku kao alat za širenje ljubavi i jedinstva. Njegove pesme, koje su sada prepoznate i u Rumuniji, pokazuju kako muzika može prevazići jezičke i kulturne barijere, stvarajući zajednicu vernika koja deli iste vrednosti.
U svetu u kojem su često prisutni konflikti i nesuglasice, duhovna muzika može biti most koji povezuje ljude i podseća ih na ono što je zaista važno – ljubav i veru. U tom smislu, rad mitropolita Fotija i njegovih saradnika predstavlja svetlu tačku u mračnim vremenima, pozivajući sve nas da se okrenemo duhovnim vrednostima i jedinstvu.