Današnji dan obilovao je značajnim događajima kroz istoriju. Naime, 11. avgusta 1456. godine umro je mađarski vojskovođa vlaško-slovenskog porijekla Janoš Hunjadi, poznat kao Sibinjanin Janko. Hunjadi je bio simbol borbe protiv Turaka i predvodio je uspješne ekspedicije protiv njih. Takođe, potpisivanjem sporazuma između Švedske i Pruske 1707. godine, postignut je dogovor o međusobnoj vojnoj ispomoći u slučaju napada treće zemlje. Također, 1858. godine rođen je holandski ljekar Kristijan Ajkman, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu za otkriće vitamina B.
Zanimljiv događaj dešava se 1926. godine, kada je otvorena prva srpska knjižara u Temišvaru, koja je djelovala svega dvije decenije. U 1935. godini, u Njemačkoj su počele nacističke akcije „čišćenja“ jevrejskog i slovenskog stanovništva, što je kulminiralo tokom Drugog svjetskog rata.
Važan događaj za međunarodnu politiku odigrao se 1941. godine, kada su predsjednik SAD Frenklin Delano Ruzvelt i britanski premijer Vinston Čerčil potpisali „Atlantsku povelju“ na ratnom brodu na Atlantiku. Ova povelja postavila je osnove za osnivanje UN, što je kasnije doprinijelo globalnoj političkoj stabilnosti.
Godine 1960. Afrička država Čad stekla je nezavisnost od Francuske, dok su 1996. godine nacionalizovani rudnici bakra u Zambiji, ključna privredna djelatnost te zemlje.
Nažalost, 11. avgusta 1956. godine u automobilskoj nesreći poginuo je američki slikar DŽekson Polok, začetnik apstraktnog ekspresionizma. Takođe, 1969. godine umro je češki dirigent i kompozitor Rafael Jeronim Kubelik, čiji je doprinos muzici bio neizmjerno važan.
Na domaćem terenu, 2003. godine, u crkvi Svetog velikomučenika Đorđa na Ravnoj Romaniji, osveštana je spomen-ploča sa imenima 3.700 poginulih boraca sa prostora Sarajevsko-romanijske regije u odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Podsjećamo vas da nas pratite na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu za više interesantnih članaka i događaja.