Radovi na deonici auto-puta „Miloš Veliki“ između Pakovraća i Požege, koja se proteže od tunela Laz do tunela Munjino brdo, napreduju planiranom dinamikom bez značajnijih tehničkih problema. U ovom trenutku, fokus je na poddeonici četiri koja povezuje dva tunela, koja su predstavljala najveći izazov za graditelje zbog nepovoljnih geomorfoloških i topografskih uslova.
Prema informacijama iz Javnog preduzeća „Putevi Srbije“, očekuje se završetak radova do 28. juna ove godine. Nakon završetka, saobraćaj će prolaziti kroz dva tunela, Munjino brdo i Laz, čije dužine iznose oko 2.800 i 2.900 metara, što ih čini najdužim tunelima na auto-putevima u Srbiji. Stepen fizičke realizacije radova na ovoj deonici je trenutno preko 86%. Ostali radovi uključuju izradu habajućeg sloja kolovozne konstrukcije, uređenje putnog pojasa i postavljanje zaštitne žičane ograde.
Šef nadzora Vladimir Petrović ističe da su završeni svi građevinski radovi i elektromašinsko opremanje u tunelu Laz. Očekuje se puštanje elektroenergetskog napajanja, što je ključno za početak funkcionalnih ispitivanja sistema napajanja, telekomunikacija i automatskog upravljanja. U tunelu Munjino brdo, radovi na završetku sekundarne podgrade i kablovskih kanala su u toku.
Radovi se izvode bez većih problema, a u levoj tunelskoj cevi, koja je probijena 24. decembra, trenutno se rade preostali radovi na primarnoj podgradi i podnožnim svodovima. Kada se postigne odgovarajući nivo završenosti radova, pristupiće se montaži elektromašinske opreme koja je već nabavljena.
Topografski i geomorfološki uslovi na ovoj deonici zahtevaju izgradnju tri tunela i 35 mostova ukupne dužine 5.196 metara, kao i četiri nadvožnjaka dužine 592 metra. Pored toga, planirana je izgradnja 1.912.000 kubnih metara nasipa i tri saobraćajne petlje, što će doprineti rasterećenju postojećih saobraćajnica oko Čačka.
Tehnologija izvođenja radova na tunelima primenjuje takozvanu novu austrijsku metodu (NATM), koja uključuje kartiranje tunelskog iskopa i merenje deformacija tokom izgradnje. JP „Putevi Srbije“, investitor ovog projekta, navodi da je ukupna vrednost radova 523,5 miliona dolara na trasi dugoj 30,96 kilometara, a trenutno je angažovano oko 650 radnika.
Predsednik Opštine Požega, Đorđe Nikitović, naglašava značaj dolaska auto-puta za razvoj ovog grada. On smatra da će nova saobraćajnica privući investitore i otvoriti nova radna mesta, uz procenu da će dnevno prolaziti do 20.000 vozila. Izgradnja deonice auto-puta Preljina – Požega ima višestruki značaj za infrastrukturni i ekonomski razvoj regiona.
Na trasi deonice planirano je više mostova i nadvožnjaka, čiji rasponi variraju od 12 do 35 metara. Fundiranje mostova biće zasnovano na šipovima i temeljnim stopama, uz projektovanje koje se oslanja na geotehničke analize i laboratorijska ispitivanja tla. Mostovi su projektovani u statičkom sistemu armiranobetonskih ramova ili prednapregnutih grednih sistema.
Prednapregnuti gredni elementi će se proizvoditi u gradilišnim pogonima, a nakon kontrole kvaliteta, postavljati se na projektovane pozicije gde će se vršiti monolitizacija sa ostalim delovima konstrukcije.
Izgradnja ovog dela auto-puta ne samo da će poboljšati infrastrukturu, već će značajno doprineti razvoju privrede i turizma u regionu, omogućavajući bržu povezanost sa Beogradom i drugim delovima zemlje. Građani Požege će konačno ostvariti san o vožnji do glavnog grada za manje od dva sata, što će imati dugoročne pozitivne efekte na lokalnu zajednicu.