NA INSTITUTU DEDINJE PRVI PUT U SRBIJI URAĐENA PROCEDURA MITRACLIP

Milan Petrović avatar

Na Institutu „Dedinje“ u Beogradu po prvi put je urađena MitraClip procedura, što predstavlja značajan korak u oblasti kardiovaskularne medicine u Srbiji. Minstar zdravlja Zlatibor Lončar je na konferenciji za novinare istakao važnost ovog događaja i pozvao direktora Instituta, Milovana Bojića, da pokrene obuku lekara iz drugih zdravstvenih ustanova kako bi ova intervencija postala dostupna širom zemlje.

Lončar je naveo da je trenutno oko 200 pacijenata na čekanju za ovu proceduru i najavio nabavku 50 potrebnih materijala u narednim danima, čija ukupna vrednost iznosi oko 30.000 evra. On je pohvalio rezultate koje je Institut „Dedinje“ postigao u poslednje vreme, ističući da su nove metode lečenja od suštinskog značaja za pacijente.

„Ova procedura je bila jedina šansa za neke pacijente koji nisu mogli da idu na operaciju zbog visokog rizika. Sve više starijih ljudi pati od pridruženih oboljenja i klasične intervencije postaju rizične, zbog čega su minimalno invazivne procedure poput MitraClip-a budućnost medicine,“ rekao je Lončar.

Direktor Instituta, Milovan Bojić, istakao je da je MitraClip metoda razvijena 2013. godine i da se od tada rutinski primenjuje u mnogim evropskim i svetskim centrima. „Želimo da našim pacijentima omogućimo pristup najmodernijim metodama lečenja. Sve što se u svetu radi, može se uraditi i na ‘Dedinju’,“ naglasio je Bojić.

Doktor Mihajlo Farkić, član tima koji je izveo proceduru, opisao je MitraClip kao revoluciju u kardiovaskularnoj medicini. Ova intervencija je namenjena pacijentima sa simptomima srčane insuficijencije koji nisu kandidati za klasičnu hirurgiju. Farkić je naglasio da su pacijenti već sada spremni za otpust iz bolnice, a očekuje se da će se broj ovih procedura u narednim mesecima povećati.

Profesorka Aleksandra Nikolić, koja je takođe bila deo tima, istakla je da je procedura vrlo elegantna i da se poboljšanje pacijenta može odmah videti. Naglasila je da je zračenje svedeno na minimum, što je od velikog značaja kako za pacijenta, tako i za medicinski tim.

Na ovom događaju prikazan je i film o pripremama za proceduru MitraClip, koji je uključivao rad velikog broja medicinskih profesionalaca. Ova procedura je značajna ne samo za pacijente, već i za razvoj srpske kardiovaskularne medicine, jer otvara vrata novim mogućnostima lečenja.

Lončar je najavio i mogućnost nagrađivanja lekara koji uvode nove metode, kako bi se podstakla inovacija i kvalitet u zdravstvu. „Mora se videti da imamo volju da uvodimo nove metode i da imamo kadrove koji su spremni za to,“ dodao je ministar.

Obuka lekara iz drugih centara u Srbiji će započeti uskoro, a Lončar je izrazio uverenje da će tim sa „Dedinja“ uspeti da prenese svoje znanje i veštine drugima, čime će se osigurati da MitraClip procedura postane dostupna svim pacijentima u zemlji koji je potrebna.

Ovaj događaj je još jedan dokaz napretka srpskog zdravstvenog sistema i posvećenosti medicinskog osoblja da pruži najbolju moguću negu pacijentima. Uvođenjem novih metoda, kao što je MitraClip, stvara se mogućnost da se poboljša kvalitet života pacijenata koji su do sada bili isključeni iz mogućnosti za lečenje klasičnim operacijama.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: