Britanski advokat Nasir Hafezi postao je vrlo popularan na društvenim mrežama zbog svojih pravnih savjeta koje svakodnevno dijeli s publikom. Nedavno je podijelio video na TikToku, u kojem je otkrio ključno pitanje na koje saobraćajnoj policiji nikada ne biste trebali davati precizan odgovor.
U videu je advokat objasnio da kada vas policajac zaustavi i pita „Znate li zašto sam vas zaustavio?“, ne biste trebali odgovarati ako niste sigurni za koje krivično djelo vas sumnjiče. Iako je ovo pitanje na prvi pogled bezopasno, Hafezi tvrdi da može biti trik pitanje koje bi vas moglo dovesti u nezgodnu situaciju.
Umjesto da spekulirate o razlozima zaustavljanja, advokat savjetuje da jednostavno i učtivo odgovorite: „Molim vas, recite mi“. Na taj način, dajete policajcu priliku da vam objasni zašto ste zaustavljeni, umjesto da nehotice priznate neki prekršaj koji niste ni svjesni da ste počinili.
Hafezijev video ubrzo je postao viralan, s više od 1,3 miliona pregleda, a njegovi savjeti izazvali su veliko interesovanje javnosti. Mnogi su se složili s njegovim pristupom i obećali da će ubuduće pažljivije razmisliti o tome kako reagiraju na pitanja policije.
Ovaj slučaj još jednom ističe važnost poznavanja zakona i pravilnog postupanja u susretu s policijom. Osim što pruža pravne savjete putem društvenih mreža, Hafezi svojim radom pomaže ljudima da bolje razumiju svoja zakonska prava i obaveze.
Ako imate bilo kakve nedoumice o svojim pravima u susretu s policijom, preporučuje se da potražite savjet stručnjaka poput advokata Hafezija kako biste se osigurali da pravilno postupate u datoj situaciji.
U konačnici, važno je imati na umu da pravilno komuniciranje s policijom može smanjiti mogućnost neželjenih posljedica i olakšati rješavanje situacija koje uključuju krivična djela ili prekršaje.
Zato, sljedeći put kada vas zaustavi saobraćajna policija, zapamtite Hafezijev savjet i odgovorite s oprezom. Vaše pravo je znati zašto ste zaustavljeni, ali pametno je biti obazriv pri davanju odgovora kako biste se zaštitili od eventualnih neželjenih posljedica.