Na Kosovu i dalje prebrojavaju glasove

Milan Petrović avatar

Na Kosovu i Metohiji nastavlja se proces brojanja glasova nakon parlamentarnih izbora koji su održani 9. februara. Iako je od dana izbora prošlo nekoliko dana, preliminarni rezultati političkih partija još uvek nisu objavljeni. Poslednje ažuriranje podataka zabeleženo je 12. februara kada je počelo brojanje glasova kandidata za poslanike u nekoliko opština.

Prema izbornom zakonu, preliminarni rezultati su morali biti objavljeni dan nakon izbora, a brojanje glasova je trebalo započeti u svih 38 opština u isto vreme. Međutim, do sada nije bilo obaveštenja o konačnim rezultatima, što je izazvalo zabrinutost među političkim strankama i građanima.

Na osnovu poslednjih podataka Centralne izborne komisije u Prištini, obrađeno je 99,72 posto glasova. U vođstvu je Pokret Samoopredeljenje, stranka koju predvodi Aljbin Kurti. Slede ih Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova. Ostale albanske partije nisu uspele da pređu izborni cenzus, što ukazuje na dominantnu poziciju ovih najjačih partija na političkoj sceni.

Jedna od ključnih tema ovih izbora bila je i pozicija Srba na Kosovu. Srpska lista, koja se smatra jedinom političkom opcijom za Srbe na Kosovu, još uvek nije saopštila da li će osvojiti svih deset mandata zagarantovanih za ovu zajednicu. Nakon zatvaranja biračkih mesta, stranka je najavila da očekuje da će osvojiti svih deset mandata, ali trenutni rezultati ukazuju na to da imaju devet mandata. Stranka Nenada Rašića, trenutnog ministra u vladi Aljbina Kurtija, obezbedila je jedno poslaničko mesto.

Pored ovih rezultata, još nije počelo brojanje uslovnih glasova iz inostranstva, kao i glasova koje su sakupili mobilni timovi. Ovi glasovi mogu značajno uticati na konačne rezultate i raspodelu mandata, posebno u opštinama gde je zabeležena veća izlaznost glasova iz dijaspore.

Izbori na Kosovu i Metohiji su uvek bili predmet velikih političkih tenzija i rasprava. Očekivano, nakon izbora, dolazi do formiranja novih koalicija i razgovora o budućim strateškim koracima. U ovom trenutku važno je kako će se formirati nova vlada i kakvu politiku će sprovoditi prema različitim zajednicama, posebno prema srpskoj zajednici koja se oseća marginalizovanom.

Tokom prethodnih godina, politika Aljbina Kurtija, koji se na izborima ponovo našao na čelu Pokreta Samoopredeljenje, bila je fokusirana na borbu protiv korupcije i unapređenje ekonomskih prilika na Kosovu. Međutim, suočava se sa izazovima u pogledu odnosa sa Srbijom i rešavanju pitanja statusa Kosova.

Građani očekuju od novih vlasti da se fokusiraju na ekonomski razvoj i poboljšanje životnog standarda, ali i na obezbeđivanje prava svih manjinskih zajednica. U svetlu te situacije, važno je da se proces formiranja vlade odvija transparentno i uz poštovanje demokratskih principa.

U međuvremenu, međunarodna zajednica, uključujući EU i SAD, pažljivo prati situaciju na Kosovu. Očekuje se da će se u narednim danima održati sastanci između lidera političkih stranaka kako bi se razgovaralo o mogućim koalicijama i formiranju nove vlade.

U zaključku, trenutna situacija na Kosovu i Metohiji ostaje napeta, a neizvesnost oko konačnih rezultata izbora može uticati na političku stabilnost regiona. Građani, političke stranke i međunarodna zajednica pažljivo prate razvoj događaja, nadajući se da će se u narednim danima razjasniti situacija i da će se započeti proces formiranja nove vlade koja će raditi u interesu svih građana Kosova.

Milan Petrović avatar