Na Pravnom fakultetu sinoć je održana tribina povodom 25. godišnjice donošenja Rezolucije 1244 u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Posetioci su imali priliku da čuju o značaju ovog dokumenta od bivšeg ministra spoljnih poslova Živadina Jovanovića i jednog od potpisnika Kumanovskog sporazuma Obrada Stevanovića, koji je zaustavio NATO bombardovanje SRJ.
Rezolucija 1244 usvojena je 10. juna 1999. godine i omogućila je uspostavljanje Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK). Takođe, akti ovog dokumenta imali su za cilj smanjenje tenzija i stabilizaciju stanja na Kosovu. Kumanovski sporazum, potpisan dan pre rezolucije, označio je kraj NATO agresije na SRJ. Učesnici tribine istakli su da ova dva dokumenta ne mogu biti razmatrana odvojeno.
Prema Živadinu Jovanoviću, Rezolucija 1244 ima veći značaj danas nego u vreme kada je usvojena. On je istakao da su rezolucije pravni dokumenti koji obavezuju sve, te da je njihov sadržaj važan za garantovanje suvereniteta i integriteta Srbije. Penzionisani ambasador Rade Drobac je naglasio da se međunarodno pravo danas koristi selektivno i da Ujedinjene nacije više nisu institucija od poverenja, već da se poštuje ono što odgovara Americi.
Obrad Stevanović je istakao da su Rezolucija 1244 i Kumanovski sporazum kompatibilni, te da je potpisivanjem ovih dokumenata postignut prestanak agresije i garantovan integritet i suverenitet Srbije na Kosovu. Međutim, istaknuto je da postoje odredbe koje se još uvek ne sprovode u potpunosti, što stvara neslaganja u pravnom i praktičnom smislu.
Pored Živadina Jovanovića, Obrada Stevanovića, tribini su prisustvovali profesor Pravnog fakulteta Branko Rakić, penzionisani ambasador Rade Drobac, doktorand na njujorškom univerzitetu Sandra Davidović i pravnik Ognjen Bojanić.
Ova tribina je bila prilika da se podsetimo značaja Rezolucije 1244 i Kumanovskog sporazuma za stabilnost i suverenitet Srbije na Kosovu i Metohiji. Diskusija o primeni ovih dokumenata i njihovom uticaju na savremene geopolitičke odnose pokazala je da su i nakon 25 godina, ovi dokumenti i dalje važni za srpsku diplomatiju i politiku.