Na pravoslavnim crkvama u Srbiji zvonila su zvona „za spasenje srpske države i naroda“

Milan Petrović avatar

Zvona na pravoslavnim hramovima u Srbiji zvonila su u podne, po blagoslovu patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija, a za „spasenje srpske države i naroda“. Kako je ranije navedeno u saopštenju SPC zvona su poziv „vernom svetosavskom narodu na molitvu, smirenost, međusobnu solidarnost i nepokolebljivost u činjenju dobra, uprkos potpuno lažnim i nepravednim optužbama kojima je izložen u organizaciji Ujedinjenih nacija“.

Patrijarh Porfirije pozvao je vernike na molitvu za pravdu i mir. „Njegova Svetost pozvao je pravoslavne vernike da se ujedini u molitvi za pravdu i mir svim narodima, posebno onim sa kojima vekovima delimo zajedničku istoriju sa biblijskom verom u srcu i na usnama – Živ je Gospod naš. Živa će biti i duša naša. Hristos Vaskrse“, navodi se u saopštenju.

U Generalnoj skupštini UN u Njujorku danas će se glasati o rezoluciji o Srebrenici. Ovaj događaj je izazvao veliku pažnju i rasprave u Srbiji i širom sveta. Mnogi političari i javne ličnosti izneli su svoja mišljenja o ovoj temi, a očekuje se da će rezolucija izazvati velike polemike i kontroverze.

Srebrenica je mesto koje je postalo simbol stradanja u ratu u bivšoj Jugoslaviji. Tokom jula 1995. godine, jedan od najtežih genocida posle Drugog svetskog rata desio se u Srebrenici, kada su hiljade Bošnjaka ubijene od strane srpskih snaga. Ovo strašno događanje ostavilo je dubok trag na region i još uvek se razmatra i analizira širom sveta.

Patrijarh Porfirije odlučio je zvati vernike na molitvu kako bi se izrazila podrška srpskom narodu u ovom teškom trenutku. Molitva za pravdu i mir ima veliki simbolički značaj, posebno u ovom trenutku kada se svet suočava sa mnogim izazovima i problemima. Patrijarh Porfirije želi da pokaže solidarnost i podršku narodu u Srbiji i poziva na jedinstvo u borbi za istinu i pravdu.

Ukoliko rezolucija o Srebrenici bude usvojena u Generalnoj skupštini UN, to će sigurno izazvati velike reakcije u Srbiji i regionu. Mnogi se plaše da bi ova rezolucija mogla imati negativne posledice po srpski narod i da bi mogla podeliti društvo na još veći način. Međutim, postoji i mišljenje da je važno suočiti se sa prošlošću i priznati zločine koji su se desili, kako bi se krenulo napred ka pomirenju i izgradnji bolje budućnosti.

Patrijarh Porfirije je istakao da je molitva snažan alat koji može doneti mir i pomirenje među ljudima. On veruje da će zajednička molitva pružiti nadu i snagu narodu u Srbiji da se nose sa izazovima i problemima koji ih okružuju. Pozivajući vernike da se ujedine u molitvi, patrijarh Porfirije šalje snažnu poruku solidarnosti i podrške, koja je potrebna u ovim teškim vremenima.

Rezolucija o Srebrenici izazvala je veliku pažnju i rasprave u javnosti. Mnogi su izrazili svoje stavove i mišljenja o ovoj temi, dok se očekuje da će glasanje u Generalnoj skupštini UN biti veoma kontroverzno. Srbija se suočava sa izazovima u pogledu suočavanja sa prošlošću i priznavanja zločina koji su se desili tokom rata u bivšoj Jugoslaviji.

Patrijarh Porfirije poziva na molitvu za pravdu i mir kao način da se izrazi podrška narodu u Srbiji i da se pokaže solidarnost u teškim trenucima. Molitva ima moć da inspiriše ljude i da im pruži nadu u bolje sutra. Ujedinjeni u molitvi, vernici mogu da pokažu zajedništvo i solidarnost u borbi za istinu i pravdu.

Konačno, patrijarh Porfirije želi da osnaži svoje vernike i da ih podstakne na jedinstvo u molitvi za pravdu i mir. Njegova poruka je jasna – da se ne sme prećutkivati zločini prošlosti i da se mora težiti ka istini i pomirenju. Kroz molitvu, patrijarh Porfirije želi da pokaže solidarnost i podršku srpskom narodu u ovim teškim vremenima, kako bi zajedno mogli da se suoče sa izazovima i da krenu napred ka boljoj budućnosti.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: