Na ruskom tržištu novih automobila vladaju Lada i Haval

Milan Petrović avatar

Rusko tržište automobila doživjelo je velike promjene nakon invazije na Ukrajinu, pri čemu su tradicionalni zapadni proizvođači automobila povukli svoje proizvode zbog međunarodnih sankcija. Međutim, umjesto njih, na rusko tržište su hrabro uskočili kineski proizvođači automobila. Uz to, domaća marka Lada uspješno nastavlja bez Renaulta, dok su se neke zaboravljene marke poput Moskviča ponovno oživjele. S obzirom na ove promjene, slika ruske autoindustrije izgleda potpuno drugačije nego prije izbijanja rata.

Prema najnovijim podacima agencije „Autostat“, u julu ove godine u Ruskoj Federaciji je prodano 136.221 novih putničkih automobila, što je povećanje od 42,4 posto u odnosu na isti period prošle godine. Deset najprodavanijih marki na ruskom tržištu automobila čine veoma egzotične marke, među kojima su mnoge nepoznate na zapadu. Lada se ističe kao apsolutni lider s 35.619 prodanih vozila, dok je drugi najpopularniji brend kineski Haval sa 16.671 automobilom. Ostale marke u Top 10 su također kineske, poput Chery, Geely, Changan, Omoda, Belgee, Jetour, Exeed i Jaecoo, pri čemu je važno napomenuti da mnoge od ovih tvrtki proizvode svoje automobile u ruskim tvornicama.

Kada su u pitanju konkretne linije modela, na vrhu su dva modela marke Lada – Granta i Vesta, sa 18.164 odnosno 9761 prodanim vozilom. Slijede kineski modeli koji nisu popularni u Europi, kao što su Chery Tiggo 7 Pro Max, Chery Tiggo 4 Pro, Changan CS55 Plus, Geely Monjaro, Omoda C5 i Belgee X50. Među njima se nalazi još jedan Lada model, Niva Travel, na devetom mjestu. U prvih sedam mjeseci ove godine, na ruskom tržištu je prodano oko 855,6 hiljada novih vozila, pri čemu su kineski i ruski brendovi i dalje prisutni na listi bestselera.

Praćenjem naših Facebook i Instagram stranica te X naloga možete biti u toku s najnovijim informacijama. U ovom periodu promjena na ruskom tržištu automobila, kineski i domaći proizvođači preuzimaju primat, dok tradicionalni zapadni brendovi gube svoju prisutnost zbog međunarodnih sankcija. Ove promjene ne samo da utječu na samu strukturu tržišta, već su i pokazatelj promjenjivosti uvjeta i preferencija kupaca u Rusiji. S obzirom na dosadašnje trendove i rastuću popularnost kineskih i domaćih brendova, jasno je da će se ova dinamika nastaviti i u budućnosti. Kako će se tržište dalje razvijati i koje će marke dominirati, ostaje za vidjeti uz daljnje analize i istraživanja.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: