VATIKAN – Na sahrani pape Franje, koja će se održati u subotu na Trgu svetog Petra u Vatikanu, očekuje se prisustvo više desetina lidera najmoćnijih zemalja sveta, kao i iz zemalja sa dominantno hrišćanskim i katoličkim stanovništvom. Veliki broj zvaničnika iz različitih država dolazi da oda počast papinom nasleđu.
Sjedinjene Američke Države će predstavljati predsednik Donald Tramp i prva dama Melanija Tramp. Francusku će predstavljati predsednik Emanuel Makron, dok će Nemačku zastupati predsednik Frank-Valter Štajnmajer i odlazeći kancelar Olaf Šolc. Italiju će predstavljati predsednik Serđo Matarela i premijerka Đorđa Meloni.
Evropsku uniju će na sahrani predstavljati predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsedik Evropskog saveta Antonio Košta i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola. Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš takođe će prisustvovati ovom značajnom događaju.
Među ostalim visokim zvaničnicima koji će prisustvovati sahrani su kralj Felipe i kraljica Leticija iz Španije, predsednik Brazila Luiz Injasio Lula da Silva, princ Vilijem i premijer Britanije Kir Starmer, kao i predsednik Argentine Havijer Milej. Sahrani će prisustvovati i ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, poljski predsednik Andžej Duda, belgejski kralj Filip, kraljica Matilda i premijer Bart De Vever, kao i grčki premijer Kirijakos Micotakis.
Mađarsku će na sahrani predstavljati predsednik Tamaš Suljok, a Hrvatsku predsednik Zoran Milanović. Češku će predstavljati premijer Petr Fiala, dok će Holandiju predstavljati premijer Dik Shof. Norvešku će predstavljati prestolonaslednik Hokon i princeza Mere Marit, a Kipar predsednik Nikos Hristodulides. Estoniju će predstavljati predsednik Alar Karis, Letoniju predsednik Edgars Rinkevičs, a Litvaniju predsednik Gitanas Nauseda. Moldaviju će predstavljati predsednica Maja Sandu.
Švedski kralj Karl XVI Gustav, kraljica Silvija i premijer Ulf Kristerson takođe su potvrdili da će prisustvovati sahrani, kao i švajcarska predsednica Karin Keler-Sater, v.d. predsednika Rumunije Ilije Bolojan, premijer i predsednik Portugala Luis Montenegro i Marselo Rebelo de Sousa, kao i irski premijer Majkl Martin. Novi Zeland predstavljaće premijer Kristofer Lukson, Filipine predsednik Ferdinand Markos Mlađi, Ekvador predsednik Danijel Noboa, Dominikansku Republiku predsednik Luis Abinader, a Istočni Timor predsednik Hoze Ramos-Horta.
Oko 20.000 vernika prisustvovalo je obredu prenošenja tela pape Franje na Trg svetog Petra u Vatikanu. U obredu je učestvovalo oko 80 kardinala, a kardinal Kevin Farel će u petak u 20 časova predvoditi obred zatvaranja papinog kovčega. U subotu će papa biti sahranjen.
Očekuje se da sahrani prisustvuje više od stotinu delegacija stranih zemalja, uključujući šefove država i vlada, a veruje se da će biti prisutno preko 200.000 vernika. U Rimu i Vatikanu pojačan je nadzor lokalne policije, a više od 2.000 policajaca biće raspoređeno u petak i subotu.
Hrvatski kardinal Josip Bozanić, koji će prisustvovati sahrani pape Franje i učestvovati u konklavi, procesu izbora novog pape, ističe da je najvažniji kontinuitet u Crkvi. On smatra da je pogrešno posmatrati papinske kandidate kroz dihotomiju „konzervativac“ ili „liberal“.
Bozanić je u razgovoru za HRT napomenuo da dok se kardinali upućuju u Sikstinsku kapelu, svesni su važnosti svog glasa u izboru budućeg vođe Crkve. Pravo glasa za izbor pape imaju samo biskupi mlađi od 80 godina, a iz Hrvatske će to biti Bozanić i Vinko Puljić, iako je ranije najavljeno da Puljić neće prisustvovati konklavi iz zdravstvenih razloga.
Kovčeg sa telom pape Franje izložen je u Bazilici Svetog Petra, gde su vernici mogli da mu odaju poslednju poštu pre sahrane. Po dolasku kovčega, održana je misa koju je predvodio kardinal Kevin Farel, a bazilika je otvorena za javnost od 11 časova po lokalnom vremenu. Očekuje se da će desetine hiljada ljudi iz Italije i celog sveta doći u Vatikan kako bi se oprostili od pape, čime se dodatno naglašava značaj ovog događaja za katolički svet.
Svečana ceremonija prenosa kovčega sa telom pape Franje počela je u jutarnjim satima u Vatikanu, a kovčeg je prenet iz rezidencije Kasa Santa Marta u Baziliku Svetog Petra uz zvuke zvona, koja su se oglasila u njegovu čast.