U Specijalnom sudu u Beogradu, suđenje organizovanoj kriminalnoj grupi Veljka Belivuka nastavilo se ispitivanjem veštaka. Ova grupa, koja je poznata po svojim ozbiljnim deliktima, tereti se za sedam ubistava, trgovinu drogom, nedozvoljeno držanje i nošenje oružja, otmice i silovanje. Suđenje privlači veliku pažnju javnosti zbog težine optužbi i povezanosti sa organizovanim kriminalom.
Tokom današnjeg suđenja, ispitani su veštak Jelena Kondić, koja je radila toksikološko veštačenje, kao i veštak Slobodan Bosnić, balističar. Ovi stručnjaci su ključni svedoci u ovom slučaju, jer njihovi nalazi mogu značajno uticati na ishod suđenja.
Veštak Jelena Kondić, zaposlena u Odeljenju za fizičko-hemijska i toksikološka veštačenja u Nacionalnom centru za forenzična ispitivanja (NCKF MU), obavila je toksikološko veštačenje dva uzorka narkotika. Kako je navela tokom ispitivanja, uzorke je sama uzimala iz prostorija na stadionu fudbalskog kluba Partizan. Ova informacija je značajna jer ukazuje na to da su narkotici povezani sa mestom koje ima visoku vidljivost i može biti predmet dodatnih istraga.
Osim toga, veštak Slobodan Bosnić, kao balističar, ima zadatak da analizira oružje koje je povezano sa ovom kriminalnom grupom. Njegovi nalazi su takođe od suštinskog značaja za razumevanje načina na koji su zločini izvršeni, kao i za identifikaciju potencijalnih povezanosti između različitih delikata.
Ova suđenja su često dugotrajna i kompleksna, sa mnoštvom dokaza i svedoka koji moraju biti ispitani. U ovom slučaju, tužilaštvo se oslanja na različite vrste forenzičkih dokaza kako bi potkrepilo optužbe protiv Belivuka i njegovih saradnika. Proces može trajati mesecima, pa čak i godinama, a svaka nova informacija može značajno uticati na ishod.
Organizovana kriminalna grupa Veljka Belivuka je aktivna u Beogradu i okolini, a njeni članovi su navodno uključeni u različite oblike kriminala. Njihova dela su često povezana sa nasiljem, a broj ubistava i drugih teških krivičnih dela ukazuje na ozbiljnost situacije. Ovaj slučaj je deo šireg problema organizovanog kriminala u Srbiji, koji se bori sa korupcijom i nedostatkom efikasnosti u pravosudnom sistemu.
Pored nasilja i trgovine drogom, Belivukova grupa se takođe tereti za otmice i silovanje, što dodatno naglašava prirodu njihovih zločina. Ova dela su ne samo krivična, već i moralno neprihvatljiva, i stoga su izazvala veliku osudu javnosti.
U Srbiji, suđenja za organizovani kriminal često privlače medijsku pažnju, a ovaj slučaj nije izuzetak. Javni interes za ovakve procese može biti veoma visok, jer građani žele da vide kako pravosudni sistem funkcioniše i da li će biti pravde za žrtve.
U ovom trenutku, suđenje se nastavlja sa dodatnim ispitivanjima svedoka i veštaka. Kako proces odmiče, očekuje se da će se otkrivati nove informacije koje će dodatno rasvetliti delovanje ove kriminalne grupe. Pravosudni sistem se suočava sa teškim izazovima u borbi protiv organizovanog kriminala, ali ovakvi slučajevi mogu poslužiti kao primeri za jačanje zakona i procedure u budućnosti.
Poslednjih godina, Srbija je preduzela korake ka jačanju borbe protiv organizovanog kriminala, uključujući donošenje novih zakona i unapređenje saradnje između različitih pravosudnih tela. Ipak, izazovi ostaju, a procesi poput ovog su ključni za obnovu poverenja javnosti u pravosudni sistem.