Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu, istakao je važnost Nacionalne akademije za javnu upravu u Beogradu kao ključnog faktora u procesu profesionalizacije i razvoja javne uprave u Srbiji. Tokom završne konferencije projekat „Jačanje profesionalnih kapaciteta državnih službenika na položaju u Srbiji“ je naglasio da je Akademija tokom prethodnih osam godina postala centar izvrsnosti u obrazovanju i obuci javnih službenika.
S obzirom na to da se javna uprava suočava sa brojnim izazovima, važnost kontinuiranog obrazovanja i obuke postaje sve očiglednija. Jovanović je naveo da je projekat koji je predstavljen na konferenciji samo jedan od primera kako Akademija doprinosi jačanju kapaciteta i stručnosti javnih službi, naročito rukovodioca i donosioca odluka.
Uloga Nacionalne akademije za javnu upravu nije samo u obrazovanju, već i u razvijanju kompetencija koje su neophodne za efikasno obavljanje državnih poslova. Akademija se fokusira na pružanje savremenih znanja i veština, što je ključno za unapređenje javnih politika i usluga. Kroz različite obuke i seminare, službenici se osposobljavaju za savremene izazove, kao što su digitalizacija i primena novih tehnologija u radu.
Jovanović je naglasio da su rezultati rada Akademije vidljivi kroz povećanje profesionalne etike i odgovornosti među javnim službenicima. On je istakao kako je važna saradnja između različitih sektora kako bi se postigao zajednički cilj – jačanje institucija i poboljšanje kvaliteta usluga koje se pružaju građanima.
Pored toga, Jovanović je ukazao na značaj transparetnosti i odgovornosti u radu javne uprave. On je istakao da je neophodno da javni službenici budu spremni na promene i da se prilagođavaju novim okolnostima. Obrazovni proces u Akademiji je osmišljen tako da osposobi službenike da budu agilni i inovativni, što je ključno za uspešno upravljanje u dinamičnom okruženju.
Tokom konferencije, istaknuto je da je projekat „Jačanje profesionalnih kapaciteta državnih službenika“ imao za cilj da osnaži stručnost i kompetencije državnih službenika, kako bi oni mogli efikasnije da odgovore na potrebe građana. Ovaj projekat je obuhvatao različite aspekte obuke, uključujući menadžment, analizu podataka i donošenje odluka.
U tom kontekstu, Jovanović je naglasio da je važno da se nastavi sa razvojem i unapređenjem obrazovanja u javnoj upravi, kako bi se osigurala održivost i efikasnost javnih usluga. On je izrazio nadu da će se u budućnosti nastaviti sa implementacijom sličnih projekata koji će doprineti daljem razvoju i profesionalizaciji javnog sektora.
Kao zaključak, Jovanović je istakao da je edukacija ključna za jačanje javnih institucija i unapređenje kvaliteta života građana. On je pozvao sve relevantne aktere da se uključe u proces profesionalizacije javne uprave i da zajedno rade na jačanju kapaciteta i stručnosti.
U ovom smislu, Nacionalna akademija za javnu upravu igra ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti javnog sektora u Srbiji, omogućavajući službenicima da dobiju relevantna znanja i veštine potrebne za suočavanje sa izazovima modernog društva. Samo kroz kontinuirano obrazovanje i razvoj može se postići visoki nivo efikasnosti i profesionalizma u javnoj upravi, što je od suštinskog značaja za napredak društva u celini.