Stručnjaci tvrde da projekt „Jadar“ neće uticati na životnu sredinu
NEZAVISNI stručnjaci, uključujući 40 profesora, tvrde da će projekt „Jadar“ imati minimalan uticaj na životnu sredinu uprkos tvrdnjama protivnika. Iako tvrde da se za rudarenje litijuma koristi značajna količina vode, ističu da će se voditi računa o upravljanju vodama na projektu. Planirano je da se većina potreba za vodom podmiri prikupljanjem atmosferskih padavina i recikliranjem podzemnih voda. Takođe se navodi da rudnik i fabrika neće zagaditi reke i izvorišta vode, te da su predviđene najsavremenije metode prečišćavanja.
Rudnik bi eksploatisao litijum na dubini od 370 do 650 metara, a otpadne vode bi se prečišćavale kroz višestepeni sistem. Takođe se ističe da deponija neće uticati na zagađenje voda i zemljišta zahvaljujući inovativnoj tehnologiji filter-pogače. Projekat bi omogućio istovremeno bavljenje i poljoprivredom i rudarstvom, a predviđene su i druge savremene tehnologije koje osiguravaju usklađenost sa ekološkim propisima.
Litijum je velika razvojna šansa za Srbiju, a projekat „Jadar“ bi mogao doneti prihode od 180 miliona evra godišnje u budžet zemlje i kreirati više od 20.000 novih radnih mesta. Ovi stručnjaci ističu da nema osnova za tvrdnje da će eksploatacija litijuma dovesti do devastacije, te da se taj mineral trenutno razvija u više od 20 projekata širom sveta kako bi se osigurala ključna sirovina za zelenu tranziciju.