Berzanska cena nafte ovu nedelju bi mogla ponovo završiti u minusu – nakon što je dostigla najnižu cenu na zatvaranju tržišta od januara. Izazovni izgleda za tražnju, pad cena proizvoda i napori Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da obezbede prekid vatre u Gazi doveli su do toga da se evropski brent kupovao po ceni iznad 77 dolara za barel (-3% nedeljno) a West Texas Intermediate (WTI) za 73 dolara, piše Blumberg Adrija.
Proizvodnja u SAD se smanjuje najbržim tempom ove godine, a prisutni su i znaci slabosti na tržištu rada u toj zemlji. U Evropi su se fjučersi za dizel – gorivo na koje ide cela industrija i transport – povukli na najniži nivo u poslednjih 14 meseci. Nafta je, tako, cenovno poništila sve dobitke od početka godine dok je uticaj ograničenja ponude OPEK+ pao u senku loših ekonomskih izgleda u velikim privredama, pri čemu Kina pokazuje znake slabosti zajedno sa SAD.
Kartel predvođen Saudijskom Arabijom i Rusijom poručio da ima cilj da ublaži ograničenja proizvodnje u četvrtom kvartalu, a pad sirove nafte čini taj plan još izazovnijim. Danas će trgovci pratiti simpozijum centralnih banaka SAD u Džekson Holu u Vajomingu, gde bi predsjednik Federalnih rezervi (Fed) Džerom Pauel trebalo da ponudi naznake o budućem putu za američku monetarnu politiku. Njegove poruke mogle bi uticati na dolar, kao i na širu potražnju za energijom.