U centru Beograda danas su dodeljene nagrade za najbolje ručne radove na temu „Čuvari tradicije“ u okviru 10. žirirane izložbe „100 žena – 100 minijatura“. U konkurenciji 168 autora iz Srbije i inostranstva, pet najboljih autorki su Snežana Stanojev iz Opova, Ljubica Tomašević iz Sremske Mitrovice, Jarmila Rubanska iz Bratislave u Slovačkoj, Katarina Mandić iz Pančeva i Marta Miljković iz Trstenika.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić je istakao važnost čuvanja kulturne baštine i tradicije kroz usmenu tradiciju, jezik, scensku umetnost i rituale. Također, izrazio je zadovoljstvo što je Srbija 2012. godine ozvaničila značaj starih zanata i običaja, te je pohvalio NALED i Etno mrežu za afirmaciju kulturnog nasleđa Srbije.
Vesić je također najavio rekonstrukciju Zindan kapije na Kalemegdanu, koja će biti dom Etno mreže, jer je Kalemegdan jedno od tri mesta koja najviše posećuju strani turisti. Dodao je da je važno ulagati u ljude koji se bave ovim zanatom i podržati žensko preduzetništvo.
Sofija Arsić, članica umetničkog saveta Etno mreže, istaknula je da su na izložbi u Sava centru izloženi radovi svih do sada nagrađenih autora, kao i autorski radovi amatera zainteresovanih za izlaganje. Naglasila je da problemi žena koje rade ručne radove uključuju nedostatak vremena i materijala, te je iz tog razloga pozvala žene da rade minijature malih formi, što zahteva manje vreme i novca.
Ambasador Kanade u Srbiji Džajlz Norman je podržao rad Etno mreže, ističući važnost podrške pojedincima i zajednicama koji čuvaju bogato kulturno nasleđe Srbije. Predsednik Izvršnog odbora Unicredit banke Nikola Vuletić izrazio je zadovoljstvo što ta banka već drugu godinu učestvuje u ovakvom projektu, dodajući da je cilj da se pomogne onima za koje smatraju da treba da se osnažuju i da im se otvori mogućnost da dalje stvaraju.
Izložba, koja se ove godine održava pod nazivom „Mladi nastavljaju“, organizovana je pod pokroviteljstvom Ambasade Kanade i uz podršku NALED-a i korporativnih partnera. To krovno udruženje proizvođača rukotvorina Etno mreža, obeležava 20 godina rada na očuvanju kulturnog nasleđa i ekonomskom osnaživanju žena.
Žirirana izložba, jedina manifestacija te vrste u Srbiji, daje ženama koje se bave izradom rukotvorina priliku da se usavršavaju i takmiče u tradicionalnim tehnikama sa ciljem aktivnog čuvanja kulturnog nasleđa Srbije. Vodič za bezbednu vožnju u tunelima također je promoviran, kako bi se vozači edukovali o ponašanju u tunelima i smanjili rizik od nesreća.