U susret predstojećem Međunarodnom sajmu knjiga u Novom Sadu, Novosadski sajam i Gradska biblioteka raspisali su nagradni literarni konkurs na temu „Sremski Karlovci – barokni dragulj Srbije.“ Ovaj grad, koji je nekadašnje duhovno, kulturno i prosvetno središte srpskog naroda, i danas svedoči o duhu baroka kroz svoju arhitekturu. U centru grada nalaze se crkve sa svojim ikonostasima, Patrijarijski dvor i Karlovačka gimnazija, koji su značajni primeri baroknog stila.
Arhitekt Vladimir Nikolić, jedan od najistaknutijih srpskih arhitekata 19. i početka 20. veka, došao je u Sremske Karlovce na poziv patrijarha Georgija Brankovića i tu je ostao do kraja svog života 1922. godine. Tokom svog boravka, projektovao je i izgradio neke od najveličanstvenijih građevina u ovom gradu, među kojima su Patrijaršijski dvor (izgrađen između 1892. i 1894. godine), neorenesansna kuća porodice Ćirić (1894), zdanje Bogoslovskog seminara (1900-1902), zgrada Narodnog fonda – Bogoslovija (1900-1902), Stefaneum (1903), porodična kapela Nikolić sv. Katarine na Čeratskom groblju (1905) i zgrada osnovne škole (1913).
Nikolić je tokom 1909-1910. godine izveo prepravku fasade Saborne crkve, čime je uklonio nesklad između renesansne zgrade Patrijaršijskog dvora i barokne crkve. Pored arhitekture, Sremski Karlovci su takođe domaćini nekih od najvažnijih predstavnika barokne književnosti i slikarstva, uključujući Zaharija Orfelina, Teodora Kračina i Jovana Rajića, koji su ostavili značajan trag u kulturnoj baštini ovog grada.
Literarni konkurs koji je raspisan poziva sve zainteresovane da pošalju radove do pet kucanih strana. Radovi mogu biti u formi priče, pripovetke, pesme, putopisa ili eseja. Učesnici mogu poslati više radova, a konkurs je organizovan u dve uzrasne kategorije: za mlade od 14 do 25 godina i za starije od 25 godina.
Radovi se mogu slati elektronski na imejl adresu [email protected], poštom na adresu Gradske biblioteke, Dunavska 1, 21000 Novi Sad, sa naznakom za konkurs „Sremski Karlovci – barokni dragulj Srbije“. Takođe, radovi se mogu doneti lično u prostorije Gradske biblioteke u Novom Sadu.
Ovaj konkurs predstavlja odličnu priliku za sve koji žele da doprinesu očuvanju i promociji kulturne baštine Sremskih Karlovaca. Učešće u ovakvim projektima ne samo da pomaže u očuvanju identiteta ovog baroknog dragulja Srbije, već i podstiče mlade autore da istraže i izraze svoje viđenje bogate istorije i kulture ovog prostora.
S obzirom na značaj Sremskih Karlovaca kao kulturnog središta, konkurs može poslužiti kao inspiracija za nove generacije pisaca da se povežu sa svojim korenima i istraže teme koje se tiču njihovog nasleđa. Učešće u ovom konkursu može značiti i priliku da se njihovi radovi predstave široj javnosti, kao i mogućnost osvajanja nagrada koje će dodatno podstaknuti njihovu kreativnost.
Ovaj poziv za umetničko izražavanje u okviru teme koja slavi baroknu arhitekturu i kulturno nasleđe Sremskih Karlovaca može doprineti jačanju svesti o značaju očuvanja tradicije i identiteta, kao i o inspirativnoj moći književnosti i umetnosti u celini. Prijave na konkurs traju do datuma koji će biti naknadno objavljen, a svi zainteresovani su pozvani da se aktivno uključe u ovaj kulturni događaj.