Predsednik Vlade Srbije, Miloš Vučević, održao je sastanak sa predstavnicima sedam poljoprivrednih udruženja gde je doneto nekoliko zaključaka. Dogovoreno je da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preduzme korake ka rešavanju zahteva koje su izneli predstavnici udruženja i da u najskorijem roku predloži izmene i dopune Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Planirano je da izmene ovog zakona budu usvojene najkasnije do sredine oktobra 2024. godine. Među predloženim izmenama je i regres za sertifikovano seme koji će se isplaćivati u iznosu do 17.000 dinara po hektaru.
Na sastanku je razgovarano o nizu pitanja koja se tiču poljoprivredne proizvodnje, subvencija i podsticaja za poljoprivrednike. Cilj sastanka bio je postizanje dogovora o konkretnim koracima koji će omogućiti bolje uslove za poljoprivrednike u Srbiji. Predstavnici udruženja su izneli svoje zahteve, a vlada je saslušala njihove argumente i predloge. Nakon diskusije, postignut je dogovor o planu delovanja i rokovima za donošenje potrebnih izmena zakona.
Jedna od ključnih tačaka dogovora je rešavanje pitanja subvencija za sertifikovano seme. Predložena izmena zakona omogućiće poljoprivrednicima da ostvare pravo na regres za seme u iznosu do 17.000 dinara po hektaru. Ova mera će doprineti povećanju kvaliteta semenskog materijala koji se koristi u poljoprivrednoj proizvodnji, što će rezultirati boljim prinosima i većom profitabilnošću za poljoprivrednike.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preuzelo je obavezu da u najskorijem roku pripremi predloge izmena zakona i da ih dostavi Narodnoj skupštini na razmatranje. Očekuje se da će izmene Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju biti usvojene do sredine oktobra 2024. godine.
Poljoprivrednici su pozdravili ovaj dogovor i izrazili nadu da će predložene izmene zakona poboljšati njihove uslove poslovanja. Smatraju da je regres za sertifikovano seme važan korak ka unapređenju poljoprivredne proizvodnje u Srbiji. Očekuju da će nova pravila omogućiti veću sigurnost i podršku za poljoprivrednike koji se suočavaju sa brojnim izazovima u svakodnevnom poslovanju.
Vlada Srbije ističe da je saradnja sa poljoprivrednim udruženjima od velikog značaja za razvoj poljoprivrede u zemlji. Smatraju da dijalog sa predstavnicima poljoprivrednika omogućava bolje razumevanje njihovih potreba i brže rešavanje problema koje imaju. Kroz zajedničke napore i saradnju, očekuje se da će poljoprivredna proizvodnja u Srbiji postati još efikasnija i profitabilnija za sve učesnike u lancu proizvodnje.
Ukupno gledano, sastanak sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja bio je korak napred ka unapređenju uslova poslovanja za poljoprivrednike u Srbiji. Predložene izmene zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju trebale bi da omoguće veću podršku za poljoprivrednike i poboljšaju njihovu konkurentnost na tržištu. Očekuje se da će implementacija novih mera rezultirati boljim prinosima, većom sigurnošću i stabilnošću poslovanja poljoprivrednika u Srbiji.