Najjače uskrsnje jaje na svetu i ove godine

Milan Petrović avatar

Titula najjačeg jajeta na svetu i ove godine ostala je u Mokrinu, gde je na tradicionalnom Svetskom takmičenju u kucanju farbanim uskršnjim jajima pobedio Stevan Prodanov. Ovo takmičenje, koje se održava već 35 godina, okuplja učesnike iz Srbije, ali i iz drugih zemalja kao što su Portugal, Švedska i Švajcarska. Ove godine, više od dve stotine takmičara je došlo da pokaže svoje veštine.

Stevan Prodanov, član jedne od najtrofejnijih porodica na ovom takmičenju, otkriva da se pripremaju mesecima unapred, počevši od Nove godine do Uskrsa. „To radimo porodično – brat, tata i ja. Pobedničko jaje je iz našeg domaćinstva. Tajna je u genetici – to su koke koje su genetski selektovane da nose jaka jaja“, izjavio je Prodanov. Ova tradicija ne uključuje samo fizičku snagu, već i naučnu komponentu, jer se jaja pažljivo biraju kako bi se pronašlo ono najjače.

Takmičenje se održava u dve selekcije, od najmlađih do onih sa dugogodišnjim iskustvom. Među najmlađim učesnicima, osmogodišnja Dunja Golić iz Mokrina je osvojila prvo mesto. Ona je istakla da nije prvi put da učestvuje i da je već osvajala nagrade na ovom takmičenju. „Deda mi je izabrao jaje, a mama ga je farbala. Osećaj je jako dobar“, rekla je Dunja, ponosna na svoj uspeh.

Mnogi takmičari pristupaju ovom takmičenju sa ozbiljnošću, pa čak i mesecima unapred testiraju različita jaja kako bi pronašli najbolje. „Jaja kuckamo o zube – ono koje proizvodi viši ton, to je jače jaje. Na osnovu sluha i osećaja koji se prenosi preko zvuka i vilične kosti – tako biramo jaje“, objašnjava Živica Terzić, predsednik takmičarske komisije. On dodaje da je potrebno da jaje bude tvrdo kuvano i ofarbano, uz malo sreće.

Jedna od važnih pravila takmičenja je da se osigura da svi učesnici koriste kokošija jaja, a sudije su zadužene da spreče pokušaje da se unesu jaja drugih vrsta, kao što su guščija, ćureća ili pačija. Ova mera osigurava da takmičenje ostane fer i u skladu sa tradicijom.

Pre nego što se proglasi pobednik, pobedničko jaje se seče mačetom na pola. Jednu polovinu poje pobednik, a drugu sudija. Ako oboje ostanu na nogama, to je znak da je takmičenje zvanično završeno. Ova tradicija dodaje poseban ritualni element takmičenju, čineći ga ne samo takmičenjem, već i svečanom prilikom koja okuplja zajednicu.

U Mokrinu, ovo takmičenje ne predstavlja samo priliku da se pokažu veštine, već i način da se očuva tradicija koja je duboko ukorenjena u kulturi ovog kraja. Selo Mokrin je poznato po svom bogatom nasleđu i kulturnim običajima, a takmičenje u kucanju jaja je samo jedan od načina na koji se ova tradicija neguje i prenosi na mlađe generacije.

Svake godine, takmičenje privlači sve više posetilaca, a učesnici se takmiče s radošću i entuzijazmom. Ovo je prilika da se okupe porodice, prijatelji i komšije, te da se zajedno proslave uskršnji običaji. Takođe, ovo takmičenje postaje sve popularnije i van granica Srbije, a učesnici iz inostranstva dolaze da pokažu svoje veštine i uživaju u atmosferi.

Ukratko, Svetsko takmičenje u kucanju uskršnjim jajima u Mokrinu nije samo takmičenje, već i proslava tradicije, zajedništva i veštine. Stevan Prodanov i Dunja Golić su samo neki od učesnika koji su svojim uspehom doprineli bogatstvu ovog događaja. Svake godine, Mokrin postaje mesto gde se slavi snaga, tradicija i porodica, čineći ovo takmičenje posebnim delom kulturne baštine Srbije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: