Najmanje 23 osobe poginule u vazdušnom napadu sudanske vojske na pijacu u Kartumu

Milan Petrović avatar

Najmanje 23 osobe su poginule u vazdušnom napadu kojeg je izvela sudanska vojska na pijacu u glavnom gradu Sudana, Kartumu, saopćila je lokalna mreža dobrovoljnih spasilaca. U subotu je u napadu povrijeđeno više od 40 ljudi, od kojih su neki u kritičnom stanju. Pijaca se nalazi u blizini jednog od glavnih kampova u Kartumu gdje se paravojne Snage za brzu podršku (RSF) bore protiv sudanske vojske u građanskom ratu u kojem je do sada poginulo desetine hiljada ljudi.

Napad se dogodio u subotu, a spasioci su brzo stigli na mjesto nesreće kako bi pružili pomoć povrijeđenima. Vazdušni napadi su postali sve češći u Sudanu, što je dovelo do velikog broja civilnih žrtava i humanitarne krize u zemlji. Stanovnici Kartuma su šokirani ovim napadom, a mnogi se boje za svoju sigurnost i sigurnost svojih porodica.

Sudanska vojska nije odmah komentirala ovaj napad, ali mediji izvještavaju da su meta bili pobunjenici u blizini pijace. Međutim, porast civlnih žrtava u ovim napadima postavlja pitanje legitimnosti vojnih operacija i upotrebe sile protiv nevinih civila. Organizacije za ljudska prava osuđuju ovakva djela i pozivaju vlasti da zaustave napade na civile.

Građanski rat u Sudanu traje već godinama, a stanje se neprestano pogoršava. Vojska i pobunjenici se stalno sukobljavaju, a civilni stanovnici su često uhvaćeni u sredini borbi. Humanitarne organizacije pokušavaju pružiti pomoć ljudima u pogođenim područjima, ali nedostatak resursa i sigurnosnih problema često ograničavaju njihovu djelotvornost.

Sudan je zemlja sa bogatom istorijom i kulturom, ali trenutno se suočava sa brojnim izazovima. Poboljšanje sigurnosti i zaštita građanskih prava treba da budu prioriteti za vlasti kako bi se zaustavilo nasilje i konflikti. Međunarodna zajednica također treba da podrži napore za mir i stabilnost u zemlji kako bi se osigurala budućnost za sve sudanske građane.

Pozivamo sve strane u sukobu da prekinu nasilje, da poštuju međunarodno pravo i da zaštite civile od nepotrebnog stradanja. Vojne akcije treba da budu usmjerene prema ciljevima vojne važnosti, a ne prema nevinim civilima. Sudanski narod zaslužuje bolju budućnost, a to se može postići samo kroz dijalog, pomirenje i saradnju svih strana.

Nadamo se da će vlasti u Sudanu preuzeti odgovornost za ove napade i da će pronaći mirno rješenje za građanski rat. Svako daljnje nasilje samo će pogoršati situaciju i produbiti patnje stanovništva. Solidarnost i suosjećanje trebaju biti temelj za izgradnju bolje budućnosti za Sudance i za cijeli region.

U zemljama kao što je Sudan, gdje su ratovi i sukobi prisutni već godinama, neophodno je ulagati u mir i pomirenje kako bi se osigurala stabilna budućnost za sve građane. Međunarodna zajednica treba da podrži napore za mir i pomirenje u Sudanu, kako bi se okončali sukobi i poboljšalo stanje ljudskih prava.

Sudan je zemlja sa velikim potencijalom, ali trenutno se suočava sa brojnim izazovima koji ugrožavaju sigurnost i stabilnost. Vlasti treba da prepoznaju važnost zaštite građanskih prava i da preduzmu konkretne mjere za okončanje sukoba i nasilja. Samo kroz zajednički napor svih strana može se postići mir i stabilnost u Sudanu.

Nadamo se da će vlasti u Sudanu preuzeti odgovornost za napade na civile i da će se angažovati u mirnom rješavanju sukoba. Solidarnost i suosjećanje trebaju biti prioriteti u ostvarivanju bolje budućnosti za sudanske građane. Samo kroz dijalog, toleranciju i pomirenje možemo izgraditi mirnu i stabilnu zemlju za sve.

Milan Petrović avatar