Najtežih 48 sati toplotnog talasa u Grčkoj, zatvora se Akropolj zbog ekstremne vrućine

Milan Petrović avatar

Grčka se suočava sa najtežim 48 satima toplotnog talasa, zbog čega su vlasti donjele hitne mere radi zaštite građana. Turistički lokalitet Akropolj u Atini je danas zatvoren od podneva do 17 časova zbog ekstremnih temperatura, prenosi Katimerini. Očekuje se da će temperature dostići 43 stepena Celzijusa u pojedinim delovima zemlje, a prema prognozama meteorologa Mihalisa Sitasa, grčku čekaju tri vruća dana. Najviše temperature se očekuju u kontinentalnim područjima, sa maksimalnim temperaturama od 42 do 43 stepena, dok će na obali temperature biti nekoliko stepeni niže.

Šumski požari su takođe velika pretnja zbog visokih temperatura, a vlasti su stavljene u pojačanu pripravnost kako bi se brzo reagovalo u slučaju požara. Sitas je upozorio da će najtopliji dan biti četvrtak, 18. jul, kada se očekuju ekstremne vrućine. Vrućine neće popuštati ni noću, a posebna pažnja je posvećena radnicima na otvorenom koji su izloženi visokim temperaturama.

Osim Grčke, tropske temperature su zahvatile i Srbiju, gde su građani pod velikim stresom zbog visokih temperatura. Subjektivan osećaj vreline je prelazio 40 stepeni, a očekuje se da će zahlađenje doći za vikend. Smrtonosne vrućine su zadesile nekoliko evropskih zemalja, a zdravstvene vlasti upozoravaju građane da se pridržavaju saveta o zaštiti od toplotnog udara.

Ekstremne vrućine su postale sve učestalije poslednjih godina u Evropi, a klimatske promene se smatraju glavnim uzrokom ovog problema. Vlasti su pod pritiskom da preduzmu hitne mere kako bi zaštitile građane od vrućina i njihovih posledica. Grčka je uvela zabrane i preporuke kako bi se smanjio rizik od toplotnog udara, a posebna pažnja je posvećena najugroženijim grupama stanovništva, kao što su stariji i deca.

U međuvremenu, turisti su upozoreni da se pridržavaju mera predostrožnosti dok se borave u Grčkoj, kako bi izbegli zdravstvene probleme povezane sa visokim temperaturama. Mere koje se preporučuju uključuju nošenje šešira i sunčanih naočara, redovno unošenje tečnosti i izbegavanje dugotrajnog izlaganja suncu. Turističke agencije su takođe obaveštene o situaciji i pozvane da pruže dodatne informacije turistima kako bi se izbegle neprijatnosti.

Klimatske promene su sve prisutnije tema u svetu, a ekstremne vremenske prilike postaju sve češće. Vlasti širom sveta se suočavaju sa izazovom kako da zaštite građane od posledica klimatskih promena, uključujući i ekstremne vrućine. Hitne mere i akcije su neophodne kako bi se smanjio rizik od toplotnog udara i drugih zdravstvenih problema povezanih sa visokim temperaturama.

Uprkos ovim izazovima, nadamo se da će vlasti uspeti da preduzmu adekvatne mere kako bi zaštitile građane od vrućina i osigurale njihovu sigurnost. Nadamo se da će se situacija stabilizovati i da će se ekstremne vremenske prilike ublažiti u narednim danima. Građani su pozvani da budu oprezni i da se pridržavaju saveta o zaštiti od toplotnog udara kako bi izbegli zdravstvene komplikacije.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: