Najudaljenija tačka svijeta godinama privlači naučnike (VIDEO)

Milan Petrović avatar

Point Nemo u Tihom oceanu je najudaljenija tačka na Zemlji, udaljena oko 2.600 kilometara od bilo kog kopna. Ovo misteriozno mesto otkrio je istraživač Hrvoje Lukatela 1992. godine, a nazvano je po kapetanu Nemo iz romana „2.000 milja pod morem“ Žila Verna. Tačka se nalazi na 48°52,6′ južne geografske širine i 123°23,6′ zapadne geografske dužine, a najbliže naseljeno mesto je udaljeno oko 2.700 kilometara.

Ostrvo Nemo je prilično siromašno hranom, te je životinjski svijet na njemu prava rijetkost. Zbog svoje udaljenosti i izolovanosti, Point Nemo privlači naučnike koji su veoma zainteresovani za istraživanje okeanskog dna oko ostrva. Međunarodna svemirska stanica se nalazi na oko 400 kilometara udaljenosti od Point Nema, a NASA planira prebaciti stanicu na ovu tačku do 2030. godine.

Svemirska agencija koristi Point Nemo kao „groblje“ za potrošene i nefunkcionalne svemirske satelite koji izgore pri ulasku u atmosferu Zemlje. Do sada je na ovoj tački bačeno oko 300 satelita, prema statistikama. Ostrvo Nemo je jedno od mnogih skrivenih lokacija na Zemlji poput grada Rjukana gdje sunčeva svjetlost ne stiže, indonežanskog vulkana koji izbacuje plavu lavu i tajne Svarbaldskog sjemena.

Planeta Zemlja je bogata neobičnim i neistraženim lokacijama, koje nas redovno iznenađuju svojom ljepotom, jedinstvenošću i izoliranošću. Ptica Nemo je savršen primjer ovakvog mjesta, koje privlači pažnju naučnika i istraživača širom svijeta. Nada se da će u budućnosti ova tačka postati još važnija sa preseljenjem Međunarodne svemirske stanice na nju.

Ukoliko ste zainteresirani da naučite više o fenomenima poput Point Nemo, pratite nas na našim Facebook i Instagram stranicama, kao i na X nalogu. Tamo ćemo objavljivati sve najnovije informacije o ovakvim skrivenim ljepotama našeg planeta i svemira. Ne propustite priliku da saznate više o fascinantnim lokacijama poput ostrva Nemo i šta ih čini tako posebnim.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: