Naoružajte se strpljenjem! Evo koliko se čeka na granicama

Milan Petrović avatar

Prema najnovijim informacijama Uprave granične Policije, zadržavanja za putnička vozila na graničnom prelazu Preševo su do 40 minuta, dok na ostalim prelazima nema zadržavanja, prema saopštenju Auto-moto saveza Srbije.

Kada su u pitanju teretna vozila, zadržavanja su od 30 do 120 minuta, a najduže se čeka na graničnom prelazu Šid – dva sata.

Na graničnom prelazu Horgoš, teretna vozila čekaju 90 minuta, na Kelebiji i Sremskoj Rači po 60 minuta, dok na prelazu Preševo čekaju 30 minuta.

Na ostalim prelazima nema zadržavanja, kao ni na naplatnim stanicama.

Ovo su informacije koje vozači trebaju imati na umu prilikom planiranja putovanja preko granice. Zadržavanja na graničnim prelazima mogu uticati na ukupno vreme putovanja, pa je važno informisati se o trenutnoj situaciji pre samog puta.

Ukoliko se putuje teretnim vozilom, posebnu pažnju treba obratiti na prelaze kao što su Šid, Horgoš, Kelebija i Sremska Rača, gde su zadržavanja duža nego na ostalim prelazima.

Putnici takođe treba da budu svesni mogućih zadržavanja na prelazima, posebno na popularnim pravcima kao što su Preševo i Horgoš. Ukoliko se putuje u vreme gužvi, može doći do dužeg čekanja na granici, što može uticati na planirano vreme dolaska na odredište.

Auto-moto savez Srbije redovno obaveštava javnost o stanju na graničnim prelazima i preporučuje vozačima da se informišu pre puta. Putovanje preko granice može biti olakšano ukoliko se planira u skladu sa trenutnom situacijom na granici.

Zadržavanja na graničnim prelazima su uobičajena pojava, pogotovo tokom letnjih meseci kada je intenzitet saobraćaja veći. Vozači treba da budu strpljivi i da se pridržavaju saobraćajnih propisa kako bi sigurno stigli na željeno odredište.

Ukoliko se putuje u inostranstvo, vozači treba da imaju važeću putnu ispravu, zdravstveno osiguranje i ostale neophodne dokumente. Takođe je važno imati informacije o propisima zemlje u koju se putuje, kao i o eventualnim restrikcijama ili zahtevima vezanim za trenutnu situaciju sa Covid-19.

Bezbednost na putu je prioritet, stoga je važno pratiti saobraćajne informacije i obezbediti siguran dolazak na odredište. Vozači treba da budu pažljivi, odmorni i da prilagode brzinu kretanja uslovima na putu.

Granični prelazi su mesta gde se susreću različite kulture, jezici i običaji, te je važno poštovati pravila i norme zemlje u koju se ulazi. Ukoliko se putuje na duže relacije, preporučuje se da se naprave redovne pauze radi odmora i osveženja.

Automobilom putovanje može biti izazovno, ali i uzbudljivo iskustvo koje donosi nova saznanja i doživljaje. Važno je biti informisan, pripremljen i spremni na sve moguće izazove koji mogu nastati na putu.

Auto-moto savez Srbije stoji na raspolaganju vozačima za sve informacije i savete u vezi sa putovanjima, bezbednošću na putu i aktuelnim dešavanjima na graničnim prelazima. Vozači treba da prate preporuke i instrukcije, kako bi bezbedno stigli na željeno odredište i uživali u putovanju.

Milan Petrović avatar