Napušteni „Mekdonalds“ na Aljasci koji je zatvoren 1994. godine, postao je interesantan reper za analizu ekonomske situacije poslednje tri decenije, posebno kada je reč o kupovnoj moći evropskih potrošača. Jutjuber koji je otkrio ovaj abandonirani restoran pre godinu dana, nedavno je postao viralan sa svojim video snimkom.
Video je otkrio koliko je brza hrana nekada bila jeftina, ali istovremeno ukazao na to koliko su se cene promenile tokom godina, kao i koliko je standard potrošača u Evropi opao. Na primeru starog cenovnika zatvorenog restorana, možemo videti koliko se cene promenile tokom godina. Pre 30 godina, „Big Mek“ je koštao samo 2,45 dolara, dok danas isti proizvod u Nemačkoj košta 5,49 evra.
Cene hrane su u velikoj meri povezane sa cenama nekretnina, benzina, kao i drugim faktorima kao što su transportni troškovi. Povećane cene automobila i avionskih karata takođe mogu uticati na cene hrane u restoranima brze hrane.
Na ostrvu Adak, gde se nalazi ovaj napušteni „Mekdonalds“, živelo je nekada hiljade ljudi zbog američke vojne baze. Međutim, danas na ostrvu živi samo oko 170 ljudi, što je drastično smanjilo i potencijalne kupce brze hrane u tom regionu.
Pored toga, podaci o prosečnim zaradama takođe pokazuju da je standard potrošača značajno opao tokom godina. Na primeru Nemačke, prosečna godišnja plata je pre 30 godina bila oko 37.000 evra, dok je danas dostigla iznos od oko 45.500 evra. To znači da je kupovna moć potrošača opala tokom vremena.
„Big Mek indeks“ je metod za merenje pariteta kupovne moći između različitih zemalja, a zasnovan je na upoređivanju cena „Big Meka“ u različitim ekonomijama. Švajcarska je zemlja sa najskupljim „Big Mekom“ na svetu, dok je cena „Big Meka“ u SAD-u bila niža u proseku.
Poskupljenje brze hrane takođe može imati pozitivne strane, jer potrošači mogu preći na zdravije opcije. Međutim, mnogi potrošači smatraju da su zdrave opcije još skuplje od brze hrane, što ih čini manje dostupnim široj populaciji.
U konačnici, napušteni „Mekdonalds“ na Aljasci može poslužiti kao simboličan primer promena u ekonomiji i kupovnoj moći potrošača tokom poslednjih tri decenije. Cene brze hrane su se znatno promenile, a potrošači se suočavaju sa novim izazovima kada je reč o pristupačnosti hrane i standardu života.