Ministar Tomislav Momirović izjavio je da je srpska ekonomija značajno porasla i promenila se, preduzeća su ojačala, a više ljudi se zaposlilo. On ističe da je potrebno očuvati visoke stope rasta koje idu i više od 3,5 do 4,5 odsto u odnosu na BDP. Momirović naglašava da je važno obezbediti veće plate, penzije, bolja radna mesta i jačanje kompanija. Kritike privrednika o sporosti administracije i komplikovanim procedurama su, prema ministru, opravdane.
U Evropi situacija nije jednostavna, ali Srbija mora nastaviti napredak i poboljšanja za svoje građane. Učestvujući na Privrednom forumu u Užicu, Momirović ističe važnost podrške izvoznim kompanijama i jačanje privrede.
Jedan od ključnih segmenta razvoja je podrška malim i srednjim preduzećima, kojima treba olakšati poslovanje i pristup finansijskim sredstvima. Ministar Momirović ističe važnost procesa digitalizacije i digitalne transformacije privrede, kako bi se unapredile konkurentnost i efikasnost poslovanja.
Srbija je ostvarila značajan ekonomski napredak u proteklim godinama, ali je potrebno nastaviti sa reformama i unapređenjem poslovnog okruženja. Za dalji razvoj, ključno je stvaranje povoljnih uslova za investicije i podrška inovacijama i tehnološkom napretku.
U cilju povećanja izvoza, važno je raditi na jačanju konkurentnosti domaćih proizvoda na međunarodnom tržištu. Ministar Momirović naglašava potrebu za ulaganjima u infrastrukturu i modernizaciju privrednih sektora, kako bi se unapredila produktivnost i efikasnost.
U sektoru poljoprivrede, Srbija ima značajan potencijal za unapređenje proizvodnje i povećanje izvoza poljoprivrednih proizvoda. Važno je podržati poljoprivrednike kroz subvencije, edukaciju i pristup tržištima, kako bi se podstaklo ruralni razvoj i smanjila nezaposlenost u seoskim područjima.
Kao članica Evropske asocijacije slobodne trgovine (EFTA) i potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom, Srbija ima mogućnost za unapređenje spoljnotrgovinskih odnosa i povećanje izvoza na evropsko tržište. Važno je iskoristiti prednosti ovih sporazuma kako bi se olakšao pristup stranim tržištima i unapredila ekonomska saradnja sa EU i drugim zemljama.
U cilju jačanja ekonomske saradnje, Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine kontinuirano radi na stvaranju povoljnih uslova za poslovanje i podršci privrednicima. Kroz različite programe i inicijative, Ministarstvo promoviše izvoz, podstiče investicije i unapređuje trgovinske odnose sa partnerskim zemljama.
Uz podršku Vlade Srbije, privreda nastavlja da raste i razvija se, stvarajući nova radna mesta i unapređujući konkurentnost na tržištu. Važno je da se nastavi sa reformama i unapređenjem poslovnog okruženja, kako bi se održali visoki ekonomski rast i stvorili bolji uslovi za poslovanje i zapošljavanje.
Uzimajući u obzir izazove i prilike koje donosi savremeno poslovanje, važno je da privrednici budu spremni za promene i inovacije. Digitalizacija poslovanja, implementacija novih tehnologija i prilagođavanje novim tržištima su ključni faktori za uspeh i opstanak na tržištu.
Kroz saradnju sa partnerskim zemljama, Srbija ima mogućnost da unapredi privrednu saradnju, razvija nove trgovinske odnose i poveća izvoz na strana tržišta. Važno je nastaviti sa promocijom domaćih proizvoda i brendova, kako bi se stvorila prepoznatljivost na međunarodnom nivou i povećala konkurentnost na tržištu.
U zaključku, Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine kontinuirano radi na unapređenju ekonomske politike, podršci privrednicima i promociji izvoza. Kroz različite programe i inicijative, Srbija nastavlja da gradi jaku privredu, stvarajući uslove za održiv ekonomski rast i razvoj. Važno je da se nastavi sa reformama i investicijama, kako bi se obezbedila konkurentnost i prosperitet srpske ekonomije u budućnosti.