Stručnjaci upozoravaju da Beograd pati od toplotnih ostrva u vrelim letnjim danima. Profesor dr Ivan Simić sa Arhitektonskog fakulteta objašnjava da visoke zgrade duž uskih ulica stvaraju tzv. urbani kanjon u kojem se zagreva vazduh i fasade dodatno povećavaju temperaturu. U takvim uslovima, klima uređaji postaju neophodni tokom celog dana i noći.
Međutim, postoje mesta u Beogradu gde je moguće izbeći korišćenje klime tokom celog dana. Naselja kao što su Novi Beograd, naselje „Golf“, Univerzitetsko naselje na Banovom brdu, Višnjički venac, Cerak vinogradi, Vidikovački venac i Kneževac – Kijevo su primeri dobro planiranih naselja sa velikim zelenim površinama. U ovim naseljima, zelenilo pomaže da se održi niža temperatura i da se klima uređaj može uključiti kasnije tokom dana.
Profesor Simić ističe da su nekada standardi za zelenilo u naseljima bili visoki, ali da se danas često ne poštuju i da se zelenilo izostavlja iz planova izgradnje. Investitori često gledaju samo na profit, a zelena površina postaje manje bitna. Ipak, porast svesti o važnosti zelenila i pritisci građana na društvenim mrežama mogu doneti promene.
Važno je da se planovi i regulative prilagode kako bi zelenilo postalo obavezno u urbanim sredinama. Treba razviti sistemsku mrežu zelenih površina koja će ublažiti efekte toplotnih ostrva i klimatskih promena. Materijali koji se koriste u gradnji, kao i boje materijala, takođe igraju važnu ulogu u očuvanju mikroklime i smanjenju temperature.
Konačno, svako stablo u gradu je deo zelene infrastrukture, stoga je važno zaštiti i očuvati veliko drveće. Uvođenje obavezujućih propisa i drastične kazne za nepoštovanje istih mogu pružiti nadu za bolju urbano-zelenu budućnost.