Nasilne demonstracije u Gruziji: U Tbilisiju uhapšene 293 osobe

Milan Petrović avatar

Protesti su započeli nakon što je premijer Irakli Kobahidze odlučio obustaviti pregovore zemlje o pridruživanju EU, što je izazvalo nezadovoljstvo građana. Tokom proteklih šest dana protesta u gruzijskoj prestonici Tbilisiju privedeno je 293 osoba, a 143 policajca je povređeno.

Zamenik ministra unutrašnjih poslova Gruzije Aleksandre Darahvelidze izjavio je da su protiv pet lica podnete krivične prijave, dok je 108 predmeta predato Gradskom sudu u Tbilisiju. Od toga je rešeno 89 slučajeva, pri čemu je 43 osoba novčano kažnjeno, za 41 lice je određen pritvor, a petoro je dobilo upozorenja.

Demonstranti su se i večeras okupili ispred zgrade parlamenta i blokirali ulicu Rustaveli, koristeći pirotehnička sredstva i lasere. Policija je u odgovoru upotrebila vodene topove i postavila kordone u okolnim ulicama, dok su specijalne jedinice bile mobilisane unutar zgrade parlamenta.

Premijer Irakli Kobahidze optužio je opoziciju i njene pristalice za „sejanje nestabilnosti“. Demonstracije su se proširile na više gradova i traju već šesti dan, a građani izražavaju nezadovoljstvo Kobahidzeovom odlukom o obustavi pregovora zemlje o pridruživanju EU.

Gruzija je dugogodišnji kandidat za pridruživanje Evropskoj uniji, a odluka o obustavi pregovora je izazvala negativne reakcije u zemlji. Mnogi građani smatraju da je pridruživanje EU ključni korak ka modernizaciji i razvoju zemlje, te su nezadovoljni što su pregovori obustavljeni.

Protesti su postali sve masovniji i intenzivniji, sa sve većim brojem učesnika koji zahtevaju da se pregovori sa EU nastave. Građani su nezadovoljni političkom situacijom u zemlji i smatraju da je odluka premijera Kobahidzea pogrešna.

Demonstranti su izrazili svoje nezadovoljstvo i bes prema vlasti, zahtevajući da se njihovi glasovi čuju i da se političke odluke donose u interesu građana. Protesti su postali simbol borbe za demokratiju i pravdu u Gruziji, te su privukli pažnju međunarodne zajednice.

Međunarodna zajednica je pozvala vlasti u Gruziji da poštuju prava građana na mirne proteste i slobodu izražavanja mišljenja. Demonstranti su dobili podršku od brojnih organizacija i institucija koje se zalažu za demokratske vrednosti i ljudska prava.

Gruzija se suočava sa političkom krizom koja traje već nekoliko dana, a građani izražavaju svoje nezadovoljstvo odlukom premijera o obustavi pregovora sa EU. Protesti su postali sve masovniji i intenzivniji, sa sve većim brojem učesnika koji zahtevaju da se njihovi glasovi čuju.

Vlasti u Gruziji su suočene sa sve većim pritiskom javnosti i međunarodne zajednice da reše političku krizu i da ponovo pokrenu pregovore sa EU. Građani su odlučni u svojoj borbi za demokratiju i pravdu, te su spremni da nastave sa protestima dok se njihovi zahtevi ne ispune.

Protesti u Gruziji su postali simbol borbe za demokratiju i slobodu, te su privukli pažnju širom sveta. Građani su odlučni u svojoj nameri da promene političku situaciju u zemlji i da se njihovi glasovi čuju. Vlasti su pozvane da poštuju prava građana i da reše političku krizu na miran i demokratski način.

Milan Petrović avatar