Nastavljena crna serija udesa na pešačkim prelazima u Nišu: oborena još dva pešaka u razma ku od 10 minuta

Milan Petrović avatar

U Nišu se nastavlja crna serija nesreća na pešačkim prelazima, gde su u razmaku od 10 minuta oborena dva pešaka na različitim lokacijama. Prva nesreća dogodila se u Sremskoj ulici kod Pošte, gde je 74-godišnji Nišlija oboren na pešačkom prelazu, dok je deset minuta kasnije 66-godišnji muškarac povređen na pešačkom prelazu u Knjaževačkoj ulici. Prema prvim informacijama policije, povređeni pešaci nisu u životnoj opasnosti, ali će se stepen povreda znati tek nakon pregleda u Univerzitetskom kliničkom centru u Nišu. Hitna pomoć je intervenisala u oba slučaja i povređenima je pružena pomoć na licu mesta pre nego što su prevezeni u Urgentni centar UKC Niš radi dalje dijagnostike i lečenja.

Kod pešaka koji je povređen u Knjaževačkoj ulici sumnja se na prelom butne kosti, dok kod pešaka u Sremskoj ulici postoji povreda glave. Policija je obavila uviđaj na mestima obaranja pešaka i istražuje okolnosti ovih nesreća. Nedavno je u sličnoj nesreći na Bulevaru Medijana u Nišu žena (71) izgubila život kada je na nju naleteo automobil „Mercedes“ vozača iz Niša. Vozač je uhapšen i zadržan do 48 sati.

Ovo nije prvi put da se nesreće na pešačkim prelazima dešavaju u Nišu. Građani su sve više zabrinuti za svoju bezbednost dok prelaze ulice, a vlasti su apelovale na vozače da budu pažljivi i poštuju pešake. Takođe se postavlja pitanje o efikasnosti obeleženih pešačkih prelaza i potrebi za dodatnim merama kako bi se smanjile nesreće na ovim mestima.

Prema statistici, svake godine se u Srbiji dogodi veliki broj nesreća u kojima su pešaci ugroženi. Ova statistika alarmira javnost i ukazuje na potrebu za većom pažnjom i edukacijom kako među vozačima, tako i među pešacima. Širenje svesti o važnosti poštovanja saobraćajnih propisa i sigurnog kretanja po ulicama moglo bi doprineti smanjenju broja nesreća i eventualno spasiti živote.

Pešaci su najranjivija kategorija u saobraćaju i često su žrtve nepažnje vozača ili njihove brze vožnje. Zato je važno da se promoviše odgovorno ponašanje u saobraćaju i da se sprovedu mere koje će povećati bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Pešački prelazi trebaju biti bezbedni i funkcionalni, a vozači trebaju biti pažljivi i poštovati prava pešaka na tim mestima.

U skladu sa tim, vlasti trebaju preduzeti korake kako bi se smanjili broj nesreća na pešačkim prelazima i obezbedila veća bezbednost građana. Edukacija u saobraćaju, rigoroznije kazne za nepažljive vozače i poboljšanje infrastrukture mogu biti deo rešenja za ovaj ozbiljan problem. Takođe je važno da se javnost informiše o statistici nesreća i preduzme akcije kako bi se sprečile dalje tragedije.

Na kraju, bezbednost u saobraćaju treba da bude prioritet za sve, kako vozače, tako i pešake. Svi treba da budu svesni svoje uloge u očuvanju bezbednosti i da preduzmu korake kako bi se smanjio broj nesreća na pešačkim prelazima. Samo zajedničkim naporima možemo učiniti da naše ulice budu sigurnije i da se tragedije poput ovih u Nišu više ne ponove.

Milan Petrović avatar

Pročitajte takođe: