Prava umjetnička djela imaju moć da stimuliraju mozak na način koji je 10 puta jači od gledanja u reprodukcije, pokazala je nedavna neurološka studija. Istraživanje je naručio muzej Maurichejs u Hagu, gdje se nalazi čuveno djelo „Devojka sa bisernom minđušom“ Johanesa Vermera. Studija je koristila tehnologiju praćenja očiju i magnetnu rezonsancu kako bi zabilježila moždanu aktivnost dobrovoljaca koji su gledali originalna umjetnička djela i njihove reprodukcije.
Naučnici su otkrili da je 20 volontera imalo 10 puta jači odgovor u mozgu kada su gledali prava umjetnička djela u poređenju sa reprodukcijama. Direktorka muzeja Martin Goselink izjavila je da je uvijek vjerovala u moć pravih umjetničkih djela, ali da je željela imati i naučnu potvrdu za tu pretpostavku. Martin de Munik, suosnivač istraživačkog instituta „Neurensics“, koji je sproveo istraživanje sa drugim neurološkim specijalistima, istaknuo je da je studija imala dva elementa.
Volonteri su bili pričvršćeni za elektroencefalogram (EEG) skener mozga i opremu za praćenje očiju. Bili su zamoljeni da pogledaju pet slika u muzeju, kao i postere u muzejskoj radnji. Također su snimali mozak volontera pomoću magnetne rezonance (MRI) kako bi uporedili efekte stvarnih djela od reprodukcija. Istraživači su otkrili da prava umjetnička djela izazivaju snažan pozitivan odgovor u prefrontalnom korteksu, dijelu mozga koji je odgovoran za svijest, samorefleksiju i lična sjećanja.
„Djevojka sa bisernom minđušom“ Johanesa Vermera privukla je posebnu pažnju. Istraživači su primjetili da je ovaj rad aktivirao „petlju trajne pažnje“ u mozgu volontera, fokusirajući se na izraženo oko, usta i bisernu minđušu devojke. Ostala djela, poput „Violiniste“ Gerita van Honthorsta, također su izazvala snažan odgovor u mozgu volontera u poređenju sa reprodukcijama.
Ovi rezultati istraživanja potvrđuju ono što ljubitelji umjetnosti već odavno znaju – prava umjetnička djela imaju moć da nas duboko dotaknu i inspirišu na način koji reprodukcije ne mogu. Gledanje originalnih umjetničkih djela ne samo da stimulira naš mozak na jedinstven način, već također može pobuditi sjećanja, emocije i refleksiju.
Ova studija također naglašava važnost očuvanja i promovisanja kulturne baštine, kao i podršku muzejima i galerijama širom svijeta. Posjetitelji muzeja mogu doživjeti nešto posebno kada gledaju prava umjetnička djela uživo, postajući svjedoci veličanstvene moći umjetnosti.
U današnjem svijetu, gdje smo konstantno izloženi digitalnoj reprodukciji umjetnosti putem interneta i društvenih medija, važno je da ne zaboravimo moć i ljepotu originalnih umjetničkih djela. Posjet muzeju može biti transformacijsko iskustvo, pružajući nam priliku da se povežemo sa umjetnošću na dubljem nivou i istražimo bogatstvo ljudske kreativnosti.
Stoga, uskoro posjetite muzej ili galeriju u vašem gradu i doživite magiju pravih umjetničkih djela uživo. Istražite svaki detalj, svaku boju i oblik, i dozvolite sebi da se potpuno uronite u svijet umjetnosti. Vaš mozak će vam biti zahvalan, a vaša duša će biti obogaćena ovim jedinstvenim iskustvom.