Britanski naučnici su uspjeli pohraniti čitav ljudski genom na 5D memorijski kristal koji bi trebao trajati milijardama godina. Tim iz Istraživačkog centra za optoelektroniku (ORC) Univerziteta u Sautemptonu objavio je da je ovaj revolucionarni format pohrane podataka pogodan za spremanje genoma ugroženih biljnih i životinjskih vrsta koje su suočene s izumiranjem. Kristali su 2014. ušli u Ginisovu knjigu svjetskih rekorda kao najtrajniji materijal za pohranu podataka.
Ovi memorijski kristali mogu pohraniti do 360 terabajta informacija bez gubitka tijekom milijardi godina, čak i na visokim temperaturama. Kristal je sličan topljenom kamenu te može izdržati ekstremne uvjete, kao što su smrzavanje te temperature do 1000 stupnjeva Celzijusovih. Također, može izdržati visoku udarnu silu te je otporan na kosmičko zračenje.
Tim u Sautemptonu koristio je ultrabrze lasere za precizno upisivanje podataka u nanostrukturisane šupljine unutar silicija. Kristal je pohranjen u Austriji, u posebnoj vremenskoj kapsuli unutar slane špilje u Hallstattu. Profesor Peter Kazansky, koji predvodi tim, ističe da je ova tehnologija otvara mogućnosti za pohranu genetskih informacija koje bi mogle biti korištene za obnovu složenih organizama u budućnosti.
Iako trenutno nije moguće sintetički stvoriti ljude, biljke i životinje samo koristeći genetske informacije, dugovječnost 5D kristala znači da će informacije biti dostupne u slučaju da se postigne takav napredak. Osim toga, ova tehnologija omogućava drugim znanstvenicima da stvore vječno skladište genomskih informacija za potencijalnu obnovu organizama.
Ukratko, ovaj znanstveni pomak otvara nove mogućnosti u pohrani genetskog materijala i pruža nadu u očuvanje ugroženih vrsta. Njegova dugovječnost i mogućnost obnavljanja organizama temeljenih na genetskim informacijama pružaju veliki potencijal za buduća istraživanja. Sve u svemu, 5D memorijski kristali postavljaju nove standarde u području pohrane podataka i genetske informacije te obećavaju napredak u znanosti i tehnologiji.