Naučnici otkrili značajne promjene mozga u trudnoći

Milan Petrović avatar

Značajne promjene kroz koje prolazi mozak tokom trudnoće zabilježene su prvi put, zahvaljujući istraživačima koji su obavili precizno skeniranje trudnica. MRI skeneri rađeni su svakih nekoliko sedmica od prije začeća do dvije godine nakon porođaja i otkrili su široko rasprostranjenu reorganizaciju u majčinom mozgu. Rad, koji je opisan kao herojski, omogućio je dublje razumijevanje majčinog mozga u trudnoći.

Naučnici su izvodili skeniranja mozga zdrave tridesetosmogodišnje žene koja je ostala trudna putem vantjelesne oplodnje te uzeli uzorke krvi kako bi pratili hormonalne promjene. Ovi podaci otkrili su promjene u mozgu, koje su se javljale iz sedmice u sedmicu. Stalno smanjenje sive materije tijekom trudnoće i privremeni vrhunac neuronske povezanosti su neke od promjena koje su uočene.

Profesorka Emili Džejkobs, istraživačica na Univerzitetu Kalifornije u Santa Barbari, istakla je kako se mozak majke mijenja kroz trudnoću te da je sada moguće posmatrati taj proces u realnom vremenu. Ranije studije nisu bile u mogućnosti uhvatiti privremene promjene koje se vraćaju u normalu nakon poroda, što ovaj rad omogućuje.

Laura Pričet i njeni kolege su opisali kako rast hormona, poput estrogena i progesterona, dovodi do fizioloških promjena u trudnoći koje utječu na različite aspekte organizma, uključujući i mozak. Prethodne studije nisu mogle uočiti ove promjene koje su se događale tokom trudnoće.

Dr Elizabet Krastil, koja je bila podvrgnuta skeniranjima prije trudnoće, tokom trudnoće i dvije godine nakon poroda svog sina, istaknula je intenzitet ovog istraživanja. Smanjenje zapremine i debljine sive materije te promjene u bijeloj materiji mozga bile su očigledne na skeniranjima. Povećanje nivoa hormona bilo je povezano s ovim promjenama.

Džina Ripon, profesorica emeritus kognitivnog neuro-imidžinga u Engleskoj, opisala je ovo istraživanje kao herojsko i istaknula važnost prikupljanja podataka za bolje razumijevanje majčinog mozga. Dr An-Mari D‘Lonž iz Univerzitetske bolnice u Lozani nazvala je rad fascinantnim te istakla važnost ovog pristupa za identifikaciju markera rizika od postporođajne depresije.

Ovaj rad obuhvatio je 26 skeniranja mozga zdrave trudnice i omogućio je detaljan uvid u promjene koje se događaju u mozgu tokom trudnoće. Saznanja koja su dobivena iz ovog istraživanja mogu biti od koristi za razumijevanje neuroplastičnosti majčinog mozga te za identifikaciju potencijalnih markera rizika od postporođajne depresije. Istraživači nastavljaju sa prikupljanjem podataka i pregledima drugih trudnica kako bi dalje istražili povezanost između trudnoće i različitih faktora, poput depresije, demencije, migrana i multiple skleroze.

Milan Petrović avatar